Microsoft: Ingen grund til panik om muse-overvågning

Internet Explorer kan bruges til at overvåge din mus, men der er ingen grund til bekymring, mener Microsoft.

Artikel top billede

Microsoft har nu reageret på historien om, at websteder kan følge musepilens bevægelser på skærmen i Internet Explorer. Firmaet Spider.io har opdaget, at websteder kan registrere musepilens position selv uden for browservinduet. Det kan tilmed gøres helt uden malware på computeren. Internet Explorer sladrer selv om musepilen.

Det lyder som et meget alvorligt sikkerhedshul, men Microsoft mener, at problemet snarere handler om konkurrence mellem bannerfirmaer end om brugernes sikkerhed eller beskyttelse af private data.

"Vi arbejder aktivt på at tilpasse denne adfærd i Internet Explorer. Der er lignende muligheder i andre browsere. Bannerfirmaer kan forvente at viewpoint-detektering i IE vil fungere på samme måde som i andre browsere," skriver Microsofts Dean Hachamovitch i IE-bloggen.

Spider.io har lavet en online-demo, hvor man kan afprøve, hvordan tricket kan bruges.

Muligheden for at spore musemarkøren på skærmen er især interessant i forbindelse med virtuelle tastaturer, hvor brugeren skal klikke på bestemte knapper for at indtaste et kodeord eller en pin-kode.

Det skal gøre det sværere at bruge keyloggere til at registrere tastetryk, men i dette tilfælde kan man blot altså opfange musemarkørens bevægelser i stedet.

En angriber behøver blot at købe en bannerannonce på en hjemmeside, som du besøger, og så længe denne side er åben, er det så muligt at registrere alle musemarkørens bevægelser.

Det gælder også, selv om du befinder dig på et helt andet faneblad, skifter til et andet vindue eller har minimeret browser-vinduet.

Spider.io fortæller også, at mindst to annoncefirmaer allerede bruger sikkerhedshullet til at spore brugerne.

Men Microsoft henviser til, at Spider.io selv er et banneranalyse-firma, og de eneste firmaer som bruger tricket er konkurrenter til dem.

Der er ingen meldinger om, at brugere har mistet personlige data som en konsekvens af dette trick, og Microsoft mener at det er meget svært at udnytte i praksis.

Vivant ApS

Team Lead – Support & Operations

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Teamleder til AI, Modellering og Simulering ved Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Københavnsområdet

IT-Universitetet i København

CIO

Københavnsområdet

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S