Anklage: Mystisk kinesisk hacker-hær fører cyber-krig mod USA

Den hemmelighedsfulde kinesiske hærenhed "61398" står måske bag en bølge af cyberangreb mod USA. Sporene fører til et højhus i Shanghai.

Artikel top billede

Den såkaldte "Shanghai-gruppe" har i flere år gennemført internet-angreb mod amerikanske virksomheder. En ny undersøgelse fra sikkerhedsfirmaet Mandiant konkluderer nu, at gruppen har direkte forbindelse til den hemmelighedsfulde kinesiske hærenhed 61398. Den har sit hovedkvarter i en kedelig kontorbygning på 12 etager i udkanten af Shanghai.

New York Times har fået tidlig adgang til undersøgelsen, der bliver offentliggjort i denne uge. Den udpeger kontorbygningen på Datong Road som et centrum for den globale cyberkriminalitet. En stor del af de sidste års angreb mod amerikanske virksomheder, organisationer og myndigheder er indledt fra dette højhus.

Gruppen, der også kendes under navnet "Comment Crew", menes at arbejde direkte for den kinesiske stat. Mange af angrebene er sporet tilbage til området omkring bygningen på Datong Road, og det skulle være næsten sikkert, at hærenheden 61398 står bag.

"Enten kommer angrebene fra 61398, eller også er de folk, som styrer det mest kontrollerede, mest overvågede netværk i verden, ikke klar over, at tusindvis af mennesker gennemfører angreb fra dette ene nabolag," siger Kevin Mandia, der er chef for Mandiant.

I de sidste seks år har gruppen gennemført mindst 141 angreb - det faktiske antal menes dog at være meget højere - og 90 pct. af dem kan spores til Datong Road.

Mandiant mener, at det er usandsynligt, at den meget aktive hacker-gruppe kan operere i Kina uden godkendelse eller beskyttelse fra myndighederne.

Shanghai-gruppen har blandt andet hacket Coca-Cola, men i den seneste tid har gruppen fokuseret sine aktiviteter på el- og gas-selskaber samt andre leverandører af kritisk infrastruktur.

Det samme sikkerhedsfirma har også undersøgt et aktuelt hacker-angreb mod New York Times og andre amerikanske medier og konkluderer, at angrebet kommer fra Kina. Det menes dog, at det ikke er Shanghai-gruppen, men en anden organisation, der står bag.

Den kinesiske ambassade i USA afviser, at landet er involveret i cyberkriminalitet, men Obama-regeringen vil nu tage sagen op med den politiske ledelse i Kina.

"I den Kolde Krig havde vi fokus på kommando-centralerne for atomraketterne rundt om Moskva. I dag kan man sige, at vi bekymrer os lige så meget om computer-servere i Shanghai," siger en anonym medarbejder fra det amerikanske forsvarsministerium til avisen.

Comment Crew har fået sit øgenavn, fordi gruppen ofte har gemt kommentarer eller kode på de hackede websider. Mandiant har sporet flere individuelle medlemmer af gruppen, som alle ser ud til at operere fra ip-adresser i Pudong-distriktet i Shanghai.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Nordhavn

    SAP Excellence Day 2026

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    Infrastruktur | København

    Datacenterstrategi 2026

    Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

    Per Claus Henriksen

    Alcadon ApS