Nyt GPS-alternativ bruger seismiske bølger

Det nye Open Positioning System skal bruge rystelser i jorden til at finde din position.

Artikel top billede

Der er mange problemer med GPS-teknologien. Det er stadig det amerikanske militær, der kontrollerer systemet, og det betyder, at det kan blive slukket til enhver tid. Samtidig er det nemt at jamme signalet, og præcisionen kan være svingende. Både EU, Rusland og Kina udvikler alternative systemer til satellit-navigation.

Men det er også muligt at finde sin position helt uden at bruge satellitter. En af de populære metoder er at kortlægge de trådløse netværk i nærheden. Denne form for Wi-Fi navigation bruges allerede i de mobile enheder fra Apple og andre producenter.

Nu har en design-studerende fra det britiske Royal College of Art udviklet sit eget alternativ til GPS, kaldet Open Positioning System (OPS), der skal være helt uafhængigt af regeringer, virksomheder og satellitter. Det skriver Fast Company.

Philipp Ronnenberg har udviklet et radikalt anderledes koncept til navigation. GPS måler den tid, det tager at sende et signal fra satellit til modtager, og den sammenligner så signaler fra flere satellitter for at finde den nøjagtige position.

OPS måler seismiske bølger. Det kendes alllerede fra jordskælv - men OPS bruger rystelser, der er meget svagere. Det er menneskeskabte seismiske frekvenser, der kommer fra kraftværk og turbiner. De kan måles med en seismisk sensor, som så benytter signalet til lokalisering.

"Jeg fik ideen, mens jeg forskede i, hvordan dyr kommunikerer. Elefanter og nogle edderkopper kan kommunikere gennem jorden ved at frembringe seismisk aktivitet, som så bliver overført og modtaget," fortæller Ronnenberg.

Hans system kan opfange rystelser fra enhver flade, der er i kontakt med jorden. Det kan være vægge, borde eller gulvet.

Det kræver selvsagt, at brugeren faktisk er i nærheden af en maskine, der frembringer den slags rystelser, og det kan dermed ikke fungere, når man er langt ude i naturen. Men omvendt kan det også være et problem, hvis man er midt inde i en by hvor der er for mange rystelser.

Der kan også være situationer, hvor OPS fungerer bedre end GPS. Det kan f.eks. være, når man er indendørs eller under jorden.

Nu er der oprettet et websted, hvor man kan læse mere om systemet og det nødvendige udstyr.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

    Rikke Badsberg

    Adeno K/S

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

    Kirsten Skriver

    Renewtech ApS