Nyt GPS-alternativ bruger seismiske bølger

Det nye Open Positioning System skal bruge rystelser i jorden til at finde din position.

Artikel top billede

Der er mange problemer med GPS-teknologien. Det er stadig det amerikanske militær, der kontrollerer systemet, og det betyder, at det kan blive slukket til enhver tid. Samtidig er det nemt at jamme signalet, og præcisionen kan være svingende. Både EU, Rusland og Kina udvikler alternative systemer til satellit-navigation.

Men det er også muligt at finde sin position helt uden at bruge satellitter. En af de populære metoder er at kortlægge de trådløse netværk i nærheden. Denne form for Wi-Fi navigation bruges allerede i de mobile enheder fra Apple og andre producenter.

Nu har en design-studerende fra det britiske Royal College of Art udviklet sit eget alternativ til GPS, kaldet Open Positioning System (OPS), der skal være helt uafhængigt af regeringer, virksomheder og satellitter. Det skriver Fast Company.

Philipp Ronnenberg har udviklet et radikalt anderledes koncept til navigation. GPS måler den tid, det tager at sende et signal fra satellit til modtager, og den sammenligner så signaler fra flere satellitter for at finde den nøjagtige position.

OPS måler seismiske bølger. Det kendes alllerede fra jordskælv - men OPS bruger rystelser, der er meget svagere. Det er menneskeskabte seismiske frekvenser, der kommer fra kraftværk og turbiner. De kan måles med en seismisk sensor, som så benytter signalet til lokalisering.

"Jeg fik ideen, mens jeg forskede i, hvordan dyr kommunikerer. Elefanter og nogle edderkopper kan kommunikere gennem jorden ved at frembringe seismisk aktivitet, som så bliver overført og modtaget," fortæller Ronnenberg.

Hans system kan opfange rystelser fra enhver flade, der er i kontakt med jorden. Det kan være vægge, borde eller gulvet.

Det kræver selvsagt, at brugeren faktisk er i nærheden af en maskine, der frembringer den slags rystelser, og det kan dermed ikke fungere, når man er langt ude i naturen. Men omvendt kan det også være et problem, hvis man er midt inde i en by hvor der er for mange rystelser.

Der kan også være situationer, hvor OPS fungerer bedre end GPS. Det kan f.eks. være, når man er indendørs eller under jorden.

Nu er der oprettet et websted, hvor man kan læse mere om systemet og det nødvendige udstyr.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Erfaren VMware systemadministrator til kritisk serverinfrastruktur

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger sin næste specialist i Exchange, mailflow og brugersupport

Københavnsområdet

Banedanmark

Stamdatakoordinator

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S