Afsløring: Sådan blev Ruslands præsident overvåget til britisk topmøde

Endnu en grund til, at du skal tænke dig om, før du bruger et åbent Wi-Fi-netværk.

Artikel top billede

Det var ikke af ren og skær gæstfrihed, at de britiske arrangører i 2009 tilbød Wi-Fi-hotspots til gæsterne ved et G20-topmøde i London.

I virkeligheden var Wi-Fi-netværket udstyret med overvågningsudstyr, der gjorde det muligt for de britiske værter at overvåge mødedeltagernes email-korrespondance.

Det fremgår af dokumenter, som den britiske avis The Guardian er kommet i besiddelse af.

Dokumenterne er en del af den samling af fortrolige dokumenter, som den amerikanske whistleblower Edward Snowden har lækket.

Blot en af flere metoder

De overvågede Wi-Fi-netværk var dog blot en af flere metoder, som de britiske efterretningstjenester GCHQ og MI6 brugte som led i, hvad der i dokumenterne betegnes som en "banebrydende efterretningsindsats".

Ud over at oprette internetcaféer med skjult overvågningsudstyr til mødedeltagerne lykkedes det også for de britiske efterretningstjenester at få adgang til indholdet på mødedeltagernes Blackberry-telefoner, så de kunne overvåge deres telefontrafik og e-mail-korrespondancer.

Ifølge The Guardian var overvågningen så effektiv, at de britiske efterretningsanalytikere hele tiden havde et overblik over, hvilke mødedeltagere der ringede til hinanden.

Disse oplysninger om mødedeltagernes telefontrafik blev overført direkte til efterretningstjenestens GCHQ's kommandocenter, hvor alle data blev projiceret op på en 15 kvadratmeter stor videovæg, mens topmødet var i gang.

Ville dekryptere Medvedevs samtaler

Rusland, Tyrket og Sydafrika var angiveligt blandt de lande, der blev udsat for særlig intens overvågning.

Dokumenterne afslører eksempelvis, at den amerikanske efterretningstjeneste NSA forsøgte at aflytte indholdet af den daværende russiske præsident Dmitry Medvedevs telefonsamtaler, der ganske vist var krypterede. 

Af et af dokumenterne fremgår det også, at det lykkedes for de britiske efterretningsmyndigheder at bryde ind i sydafrikanske computere, hvor de fik adgang til det sydafrikanske udenrigsministeriums netværk. Her var det blandt muligt at få indblik i dokumenter og briefinger, der tilhørte de sydafrikanske delegerede til både G20 og G8-møder.

Men også den tyrkiske finansminister, Mehmet Simsek, samt 15 personer fra hans delegation blev udsat for målrettet overvågning.

Ifølge The Guardian tyder meget på, at overvågningen var godkendt af højtstående embedsmænd i daværende premierminister Gordon Browns regering, og oplysninger, der blev opsnappet, blev angiveligt videregivet til flere britiske ministre.

Læs også:
 

Manden bag overvågningsafsløringen: Derfor gjorde jeg det

Sådan sikrer du dig på et åbent netværk

Er det sikkert at arbejde over et åbent wi-fi-netværk? 

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Nordhavn

SAP Excellence Day 2026

Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

Infrastruktur | København

Datacenterstrategi 2026

Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Identity Festival 2026 - Aarhus

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Marie Søndergaard

Energinet

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

Arjuna Enait

Idura

Idura har pr. 15. januar 2026 ansat Mark-Oliver Junge, 26 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at udvikle nye extensions, der gør godkendelsesprocesser mere fleksible, samt bygge infrastruktur til caller authentication. Han kommer fra en stilling som fullstack engineer hos Wayfare.ai. Han er uddannet Fachinformatiker für Anwendungsentwicklung, der betyder “ekspert i softwareudvikling”. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af softwarearkitektur, DevOps og rammeværk til analyse + orkestrering af SQL-datapipelines. Nyt job