Microsofts vilde - og hammerdyre - Surface Studio kommer til Danmark

Microsofts all-in-one-computer, Surface studio, kommer til Danmark midt i juni til en vild pris

Artikel top billede

Surface Studio, Microsoft avancerede all-in-one-computer målrettet kreative sjæle, kommer til Danmark 25. juni sammen med resten af Microsofts Surface-ensemble.

Det kom frem ved gårsdagens Surface-event i Shanghai, hvor Microsoft også annoncerede en opdateret og mere kraftfuld Surface Pro-tablet.

Det kan du læse mere om her: Her er Microsofts nye Surface Pro: Microsoft lover vild batteritid

Surface Studio-computerens største trækplaster er dens 28 tommer "4,5K"-skærm, der via computerens hængsler kan lægges næsten helt ned, så skærmens trykfølsomme overflade kan bruges som en kæmpe tegneflade sammen med en Surface Stylus.

Du kan også tilkøbe en Surface Dial, en lille pucklignende boks, som får specifikke funktioner alt efter hvilken app, der er aktiv på skærmen. Du kan se eksempler på Dials brug i videoen herunder.

Selve computeren sidder nede i skærmens fod og byder på en Intel i5/i7-processor samt 8, 16 eller 32GB RAM samt et Nvidia-grafikkort (enten GTX 965M eller 980M).

Prisen for Surface Studio er lige så ekstravagant som selve computeren. Surface Studio kan forudbestilles nu og får en startpris på 27.099 kroner.

Du kan læse mere om Surface Studio her: Microsoft lancerer sin første desktop-computer: Her er Surface Studio

Samlet Surface-familie

Fra den 15 juni vil det være muligt at købe alle Microsofts Surface-computere i Danmark. Det indebærer Surface Book, Surface Laptop, Surface Pro og Surface Studio.

Du kan læse mere om Surface Laptop her: Prøvekørt: Microsofts Surface Laptop er præcis lige så lækker som den ser ud

Surface Studio er den af Microsofts Surface-maskiner, der får det mindste marked.

Det er klart computerens unikke tegne-funktion og pixeltunge skærm, der er det største trækplastre, da både processor og grafikkort ikke er den nyeste hardware, der er på markedet. 

HP og Dell har i år også lanceret nye All-in-One-computere med fokus på et gennemført design, som også vil gøre sig godt på et fint skrivebord.

Læs også: Microsofts vilde Surface Book kommer endelig til Danmark: Det kommer den til at koste

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Andre events | Charlottenlund

Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

It-løsninger | Online

ERP Insights 2026

Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

Michelle Sørensen

Netip A/S

Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

Rasmus Pedersen

Dansk AM Hub

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Erik Larsen

Jyske Bank