Ny etisk standard for kunstig intelligens på vej - få indblik i hovedpointerne her

FN er på vej med en ny række globale etiske standarder for brug af kunstig intelligens. Der er blandt andet lagt op til at borgere skal have øget databeskyttelse og øget beskyttelse mod masseovervågning

Artikel top billede

En algoritme skal ikke kunne dømme borgere til fængselsstraf.

Det er en af flere ting som FN-organet Unesco vil forsøge at forhindre med et forslag til en række nye globale etiske standarder for brug af kunstig intelligens.

Ifølge forslaget skal lande, der tilslutter sig standarderne give en garanti for, at det altid er mennesker og ikke algoritmer, der træffer de endelige beslutninger i juridiske spørgsmål.

Reglerne er sat i verden for at sikre borgernes retssikkerhed ved at forhindre at kunstig intelligens blandt andet bliver brugt fører til masseovervågning, uretfærdige anholdelser og indeførelse af sociale point-systemer, som det blandt andet kendes fra Kina.

Derudover vil reglerne også sikre, at borgere får større kontrol over de data, der indsamles om dem.

Det indebærer blandt andet at borgerne både skal have adgang data og have mulighed for at kræve data slettet.

Anbefales ny etisk myndighed

Ifølge standarderne bør lande også løbende føre tilsyn med de etiske aspekter, der er relateret til brugen af kunstig intelligens.

Derfor opfordred Unesco til, at der oprettes uafhænging instans, som kan varetage den rolle.

Brugen af kunstig intelligens forudsætter samtidig, at der anvendes ikke ubetydelig mængder computekraft til at behandle store datamængder, hvilket kan få betydning for både miljø og klima.

De etiske standarder indeholder således også en anbefaling om, at der foretages en vurdering af, hvordan kunstig intelligens påvirker klimaet. Eksempelvis i form af co2-aftryk og brug af råmaterialer.

Hele forslaget kan læses her.

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job