Ny etisk standard for kunstig intelligens på vej - få indblik i hovedpointerne her

FN er på vej med en ny række globale etiske standarder for brug af kunstig intelligens. Der er blandt andet lagt op til at borgere skal have øget databeskyttelse og øget beskyttelse mod masseovervågning

Artikel top billede

En algoritme skal ikke kunne dømme borgere til fængselsstraf.

Det er en af flere ting som FN-organet Unesco vil forsøge at forhindre med et forslag til en række nye globale etiske standarder for brug af kunstig intelligens.

Ifølge forslaget skal lande, der tilslutter sig standarderne give en garanti for, at det altid er mennesker og ikke algoritmer, der træffer de endelige beslutninger i juridiske spørgsmål.

Reglerne er sat i verden for at sikre borgernes retssikkerhed ved at forhindre at kunstig intelligens blandt andet bliver brugt fører til masseovervågning, uretfærdige anholdelser og indeførelse af sociale point-systemer, som det blandt andet kendes fra Kina.

Derudover vil reglerne også sikre, at borgere får større kontrol over de data, der indsamles om dem.

Det indebærer blandt andet at borgerne både skal have adgang data og have mulighed for at kræve data slettet.

Anbefales ny etisk myndighed

Ifølge standarderne bør lande også løbende føre tilsyn med de etiske aspekter, der er relateret til brugen af kunstig intelligens.

Derfor opfordred Unesco til, at der oprettes uafhænging instans, som kan varetage den rolle.

Brugen af kunstig intelligens forudsætter samtidig, at der anvendes ikke ubetydelig mængder computekraft til at behandle store datamængder, hvilket kan få betydning for både miljø og klima.

De etiske standarder indeholder således også en anbefaling om, at der foretages en vurdering af, hvordan kunstig intelligens påvirker klimaet. Eksempelvis i form af co2-aftryk og brug af råmaterialer.

Hele forslaget kan læses her.

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos