Ny etisk standard for kunstig intelligens på vej - få indblik i hovedpointerne her

FN er på vej med en ny række globale etiske standarder for brug af kunstig intelligens. Der er blandt andet lagt op til at borgere skal have øget databeskyttelse og øget beskyttelse mod masseovervågning

Artikel top billede

En algoritme skal ikke kunne dømme borgere til fængselsstraf.

Det er en af flere ting som FN-organet Unesco vil forsøge at forhindre med et forslag til en række nye globale etiske standarder for brug af kunstig intelligens.

Ifølge forslaget skal lande, der tilslutter sig standarderne give en garanti for, at det altid er mennesker og ikke algoritmer, der træffer de endelige beslutninger i juridiske spørgsmål.

Reglerne er sat i verden for at sikre borgernes retssikkerhed ved at forhindre at kunstig intelligens blandt andet bliver brugt fører til masseovervågning, uretfærdige anholdelser og indeførelse af sociale point-systemer, som det blandt andet kendes fra Kina.

Derudover vil reglerne også sikre, at borgere får større kontrol over de data, der indsamles om dem.

Det indebærer blandt andet at borgerne både skal have adgang data og have mulighed for at kræve data slettet.

Anbefales ny etisk myndighed

Ifølge standarderne bør lande også løbende føre tilsyn med de etiske aspekter, der er relateret til brugen af kunstig intelligens.

Derfor opfordred Unesco til, at der oprettes uafhænging instans, som kan varetage den rolle.

Brugen af kunstig intelligens forudsætter samtidig, at der anvendes ikke ubetydelig mængder computekraft til at behandle store datamængder, hvilket kan få betydning for både miljø og klima.

De etiske standarder indeholder således også en anbefaling om, at der foretages en vurdering af, hvordan kunstig intelligens påvirker klimaet. Eksempelvis i form af co2-aftryk og brug af råmaterialer.

Hele forslaget kan læses her.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

    I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

    Quadsat ApS

    Software Developer

    Fyn

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger analytisk stærk og erfaren medarbejder i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Analytiker til Security Operationscenter i Cyberdivisionen Hvidovre

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect