Finanstilsyn får alvorlig kritik for kæmpe PDF-koks: Meta-data afslørede personoplysninger om whistleblowere

Finanstilsynet modtager heftig kritik fra Datatilsynet efter ringe håndtering af personoplysninger om whistleblowere, som blev videregivet til en journalist, der havde søgt aktindsigt. Finanstilsynets overstregninger af personoplysningerne kunne nemlig nemt fjernes.

Artikel top billede

(Foto: Datatilsynet)

Finanstilsynet får alvorlig kritik af Datatilsynet, efter myndigheden, som fører tilsyn med landets finansielle virksomheder, har håndteret persondata kritisabelt i forbindelse med whistleblowere.

Konkret skriver Datatilsynet i afgørelsen, at Finanstilsynet havde glemt at slette meta-data i et dokument sendt til en journalist, hvilket fik den konsekvens, at der utilsigtet blev
udleveret personoplysninger om whistleblowere.

Fejlen om udlevering af personoplysninger skete i forbindelse med en ansøgning om aktindsigt, hvor Finanstilsynets overstregninger af personoplysninger blot kunne fjernes i pdf-filen.

"Den utilsigtede videregivelse skete, fordi Finanstilsynet ikke på en tilstrækkelig sikker måde havde fjernet personoplysninger fra det materiale, der var givet indsigt i. Finanstilsynet havde således overstreget personoplysninger i de udleverede pdf-dokumenter for at undtage disse fra materialet, men oplysningerne kunne aflæses ved at ”holde musemarkøren” på overstregede passager," skriver Datatilsynet i afgørelsen.

Dermed levede Finanstilsynet ifølge Datatilsynet ikke op til de nødvendige sikkerhedskrav.

Datatilsynet lægger i afgørelsen vægt på, at kravet om passende sikkerhed betyder, at den dataansvarlige, som her er Finanstilsynet, skal sørge for, at materiale, der videregives, ikke indeholder personoplysninger, som skulle have været anonymiseret.

Derfor bør Finanstilsynet have slettet de skjulte oplysninger, så de ikke længere kunne findes.

"Datatilsynet har herudover særligt lagt vægt på, at risikoen for den registreredes rettigheder generelt må anses for højere, når oplysningerne stammer fra en whistleblower-ordning, ligesom Datatilsynet konstaterede, at det er en alment kendt del af funktionaliteten i programmer, der teknisk bliver brugt til overstregning, at metadataoplysninger eller underliggende lag af oplysninger kan findes efter overstregning," skriver Datatilsynet.

På den baggrund modtager Finanstilsynet alvorlig kritik for ikke at følge reglerne i databeskyttelsesforordningen.

Everllence

Software Engineer

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Erfaren softwareudvikler i Center for CNE-Operationer

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Specialister til Overvågning, sikkerhed og compliance til Forsvarets nye Digital Backbone

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen