Hård kritik til Sundhedsdatastyrelsen efter endnu en alvorlig fejl i koden

Datatilsynet udtaler alvorlig kritik af Sundhedsdatastyrelsen for igen at have haft rod med persondatasikkerheden.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Sundhedsdatastyrelsen får alvorlig kritik af Datatilsynet for endnu en gang ikke at leve op til kravet om passende sikkerhed.

Det sker i en sag, hvor en kodeændring i Sundhedsplatformen (SP) medførte utilsigtede ændringer i det Fælles Medicinkort (FMK).

Fejlen betød, at doseringsslutdatoen for 267 personer ikke blev fjernet på det Fælles Medicinkort, og dermed ikke slog igennem til Sundhedsplatformen.

Det oplyser Datatilsynet i en meddelelse.

Styrelsen er som udgangspunkt forpligtiget til, skriver Datatilsynet, at teste alle sandsynlige fejlscenarier i forbindelse med udvikling og ændring af software i FMK.

Også selvom kodeændringer leveres af tredjepart, er det Sundhedsdatastyrelsen som dataansvarlig for FMK, der er ansvarlig for, at ændringer bliver testet, lyder det.

"Det er ikke sket i dette tilfælde, og dermed har Sundhedsdatastyrelsen efter Datatilsynets opfattelse ikke levet op til kravet om passende sikkerhed."

I sager, hvor flere aktører udveksler data i en servicebaseret arkitektur, ser Datatilsynet ofte konsekvenser i andre systemer, end der, hvor ændringen er sket, lyder det.

Flere lignende sager

Datatilsynet ligger til grund for den alvorlig kritikudtale af Sundhedsdatastyrelsen, at det ikke er første gang styrelsen har haft problemer.

I februar i år havnede en lignende sag på Datastyrelsens bord, hvor en kodeændring i Sundhedsplatformen også medførte utilsigtede ændringer i FMK.

"Datatilsynet har i forhold til de tidligere afgjorte sager fundet det væsentligt at fastslå, at også en manglende robusthed og manglende integritetstest i FMK er udtryk for et manglende niveau af sikkerhed," lyder det.

"Hyppigheden af fejl i den valgte arkitektur er alt for høj i forhold til risikoen for de borgere, hvis oplysninger bliver behandlet. Og disse fejl kan kun udbedres, hvis alle dataansvarlige i datakæden aktivt samarbejder om den fornødne robusthed og samlede sikkerhed i hele løsningen," lyder det videre.

Desuden overskred Sundhedsdatastyrelsen fristen på 72 timer for at anmelde et sikkerhedsbrud, lyder kritikken fra Datatilsynet, der på den baggrund altså finder grundlag for at udtale "alvorlige kritik".

Du kan finde en gennemgang af hele sagen her.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2027

    Digital transformation | København

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    22 & 23. september 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network