Hård kritik til Sundhedsdatastyrelsen efter endnu en alvorlig fejl i koden

Datatilsynet udtaler alvorlig kritik af Sundhedsdatastyrelsen for igen at have haft rod med persondatasikkerheden.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Sundhedsdatastyrelsen får alvorlig kritik af Datatilsynet for endnu en gang ikke at leve op til kravet om passende sikkerhed.

Det sker i en sag, hvor en kodeændring i Sundhedsplatformen (SP) medførte utilsigtede ændringer i det Fælles Medicinkort (FMK).

Fejlen betød, at doseringsslutdatoen for 267 personer ikke blev fjernet på det Fælles Medicinkort, og dermed ikke slog igennem til Sundhedsplatformen.

Det oplyser Datatilsynet i en meddelelse.

Styrelsen er som udgangspunkt forpligtiget til, skriver Datatilsynet, at teste alle sandsynlige fejlscenarier i forbindelse med udvikling og ændring af software i FMK.

Også selvom kodeændringer leveres af tredjepart, er det Sundhedsdatastyrelsen som dataansvarlig for FMK, der er ansvarlig for, at ændringer bliver testet, lyder det.

"Det er ikke sket i dette tilfælde, og dermed har Sundhedsdatastyrelsen efter Datatilsynets opfattelse ikke levet op til kravet om passende sikkerhed."

I sager, hvor flere aktører udveksler data i en servicebaseret arkitektur, ser Datatilsynet ofte konsekvenser i andre systemer, end der, hvor ændringen er sket, lyder det.

Flere lignende sager

Datatilsynet ligger til grund for den alvorlig kritikudtale af Sundhedsdatastyrelsen, at det ikke er første gang styrelsen har haft problemer.

I februar i år havnede en lignende sag på Datastyrelsens bord, hvor en kodeændring i Sundhedsplatformen også medførte utilsigtede ændringer i FMK.

"Datatilsynet har i forhold til de tidligere afgjorte sager fundet det væsentligt at fastslå, at også en manglende robusthed og manglende integritetstest i FMK er udtryk for et manglende niveau af sikkerhed," lyder det.

"Hyppigheden af fejl i den valgte arkitektur er alt for høj i forhold til risikoen for de borgere, hvis oplysninger bliver behandlet. Og disse fejl kan kun udbedres, hvis alle dataansvarlige i datakæden aktivt samarbejder om den fornødne robusthed og samlede sikkerhed i hele løsningen," lyder det videre.

Desuden overskred Sundhedsdatastyrelsen fristen på 72 timer for at anmelde et sikkerhedsbrud, lyder kritikken fra Datatilsynet, der på den baggrund altså finder grundlag for at udtale "alvorlige kritik".

Du kan finde en gennemgang af hele sagen her.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Aarhus C

    Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Vækst, skalering og internationalisering i en ny virkelighed

    Vækst og internationalisering kræver it, der kan skifte retning uden at knække. Lær at designe løst koblede platforme, planlægge leverandørskift og skalere til nye markeder uden tab af tempo og kontrol. Deltag i dette lukkede roundtable med...

    Digital transformation | København

    Computerworld Summit 2026 - København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    Se alle vores events inden for it

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Midtjylland

    Forsvaret

    Cyberspecialist

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS