Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Ny Samsung-tablet med Windows og docking-station

Slate 7 er Samsungs første tablet med Windows som styresystem. Den er udstyret med kraftig Core i5-processor, og som tilbehør medfølger pen, tastatur og docking-station.

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Samsung er blandt de forreste i feltet, når det gælder Android-tablets, men har hidtil holdt sig fra Windows-baserede tablets. Det er imidlertid slut nu, for den koreanske producent er nu klar med sin første Windows-tablet.

Den hedder Slate PC og er en del af 7-serien. Samsung fortæller, at den er lige så let og transportabel som en almindelig tablet, selvom den gemmer på en kraftig Intel Core i5-processor.

I kraft af det Windows-baserede system og den høje ydeevne er den mere velegnet til arbejdsbrug end de Android-baserede modeller. På den 11,6 tommer store touchskærm kan du gøre alt det, du normalt bruger en pc til. I modsætning til en almindelig pc er det dog også muligt at skrive dokumenter og e-mails direkte på skærmen med den specialfremstillede pen.

Desuden kan du vælge mellem en ikonbaseret og fingerstyret brugergrænseflade, som det kendes fra smartphones og andre tablets, eller du kan vælge den traditionelle Windows-brugergrænseflade.

Ved hjælp af docking-stationen kan du også koble Slate 7 til en ekstern skærm, og skal du bruge rigtige taster, kan du tilslutte det medfølgende bluetooth-tastatur.

Samsung Slate 7 er den første TCO-certificerede tablet. Energiniveau og batteriforbrug holdes lavt ved hjælp af energibesparende led-baggrundsbelyst skærmteknologi og Samsungs skærmteknologi pls, som lader mere lys igennem og gør det let at se skærmen fra alle vinkler.

Farver og indhold står ifølge Samsung skarpt selv i solskin takket være en lysstyrke på 400 nits. Skærmen er desuden udstyret med samme holdbare Gorilla Glass-materiale som Samsung Galaxy S II.

Den nye tablet har også kamera foran og bagtil samt tilslutningsmuligheder som usb 2.0, m-hdmi, audio ind- og udgang og microSD-kort. Den kobler på nettet med ethernet eller WiFi 802.11b/g/n og holder sig kørende 7 timer inden opladning på det indbyggede 40Wh-batteri.

Styresystemet er Windows 7 Professional, og Slate 7 er også klar til Windows 8, når det nye system er klar til næste år. Tablet-pc’en ligger klar i butikkerne til januar og sælges til den beskedne sum af 9.799 kroner – og det er vel at mærke før moms.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Hewlett-Packard ApS
Udvikling og salg af software, hardware, konsulentydelser, outsourcing samt service og support.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere