Af Peter Engels Ryming, Alt om Data
Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.
Glem det såkaldte Gorilla-glas. Taler rygterne sandt, så vil Samsung præsentere en helt ny type ubrydeligt glas til smartphones og tablets under næste måneds Consumer Electronics Show i Las Vegas. Glasset er bøjeligt og derfor nærmest umuligt at smadre - også selv om man taber mobilen.
Ifølge CNET forbereder Samsung i øjeblikket et 5,5 tommer stort bøjeligt display med en opløsning på 1.280 x 720 pixels, med en pixeltæthed på 267 ppi. Formålet er ikke at lave en bøjelig telefon, men at lave en telefon der kan holde til at blive tabt.
Der er dog kun ganske små chancer for, at Samsung når at udstyre sit næste flagskib, Galaxy S IV, med det bøjelige glas. Den smartphone forventes at blive lanceret til marts, men Samsung vil sandsynligvis først kunne producere enheder med bøjeligt glas i anden halvdel af 2013.