Software i særklasse

Hvis du ønsker en kompakt og bærbar, trådløs NAS, som du kan bruge på tværs af mange forskellige enheder, er Seagate Wireless er rigtig godt bud.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Peter Hyldahl, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Testdeltagerne fra Seagate og WD kan i princippet det samme, men ved første øjekast er Seagate mest attraktiv på grund af lidt mindre dimensioner og flot design. Der er dog ingen indbygget kortlæser, hvilket gør den til et ”no-go” for mange brugere. Til gengæld er softwaren god og omfattende.

Disken kan nemlig stort set kommunikere over alle ”kanaler”: Apple AirPlay, Wi-Fi, smartphone, tablet, tv (via DLNA) osv. Og det er ret let at sætte kommunikationen op selv for netværksnovicer. Når programmet er installeret, er der mappeopdelinger, og det er let at tilgå alt på disken. Rent praktisk sættes den op via en app, og herefter kan du browse rundt i mapperne, lægge dokumenter og filer på disken eller hente dem.

Ser ud som en USB-baseret, ekstern harddisk, men er en komplet NAS.

Opsætning af for eksempel Dropbox, Google Drive og andre tjenester kører også godt, og det er netop den meget logiske opbygning af softwaren med overskuelige mapper og indstillinger, der gør Seagate attraktiv. Desuden er batteritiden på 10 timer perfekt – det er omkring det samme, som en tablet i den gode ende kan klare.

Hvis du ønsker en kompakt og bærbar, trådløs NAS, som du kan bruge på tværs af mange forskellige enheder, er Seagate Wireless Plus vores forslag. Den er den bedste allroundløsning af de tre produkter, vi tester her.

Annonce

Annonceindlæg fra Jysk IT

Sikkerhed skal være en del af driften

Skal virksomheder stå stærkere mod angreb og kunne udvikle sig, skal sikkerhed, drift og forretning tænkes sammen. Det er tanken bag Jysk IT’s ambition om at skabe en “sikker fremtid” for kunderne.

Navnenyt fra it-Danmark

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S