Software i særklasse

Hvis du ønsker en kompakt og bærbar, trådløs NAS, som du kan bruge på tværs af mange forskellige enheder, er Seagate Wireless er rigtig godt bud.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Peter Hyldahl, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Testdeltagerne fra Seagate og WD kan i princippet det samme, men ved første øjekast er Seagate mest attraktiv på grund af lidt mindre dimensioner og flot design. Der er dog ingen indbygget kortlæser, hvilket gør den til et ”no-go” for mange brugere. Til gengæld er softwaren god og omfattende.

Disken kan nemlig stort set kommunikere over alle ”kanaler”: Apple AirPlay, Wi-Fi, smartphone, tablet, tv (via DLNA) osv. Og det er ret let at sætte kommunikationen op selv for netværksnovicer. Når programmet er installeret, er der mappeopdelinger, og det er let at tilgå alt på disken. Rent praktisk sættes den op via en app, og herefter kan du browse rundt i mapperne, lægge dokumenter og filer på disken eller hente dem.

Ser ud som en USB-baseret, ekstern harddisk, men er en komplet NAS.

Opsætning af for eksempel Dropbox, Google Drive og andre tjenester kører også godt, og det er netop den meget logiske opbygning af softwaren med overskuelige mapper og indstillinger, der gør Seagate attraktiv. Desuden er batteritiden på 10 timer perfekt – det er omkring det samme, som en tablet i den gode ende kan klare.

Hvis du ønsker en kompakt og bærbar, trådløs NAS, som du kan bruge på tværs af mange forskellige enheder, er Seagate Wireless Plus vores forslag. Den er den bedste allroundløsning af de tre produkter, vi tester her.

Læses lige nu

    Politiets Efterretningstjeneste

    IT Sikkerhedsarkitekt i PET

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Midtjylland

    Capgemini Danmark A/S

    IGNITE Graduate Program 2026

    Midtjylland

    Capgemini Danmark A/S

    IGNITE Graduate Program 2026

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo