Test: Skagen Connected Signatur SKT1404: Lækkert smart-ur i dansk design

Vil du gerne have smarte funktioner i dit ur, men foretrækker, at det rent faktisk ligner et ur, så er Skagens serie af hybrid-ure en mulighed.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Skagen Connected Signatur fås i versioner til både mænd og kvinder, og det er vigtigt at slå fast, at der er tale om et hybrid-ur og ikke et smart-ur. Forskellen er, at et hybrid-ur i højere grad ligner et rigtigt ur – i dette tilfælde med en smule tykkere urskive end normalt – og giver dig smarte funktioner, dog ikke så mange som et fuldblods smart-ur, hvor du også kan interagere med skærmen og se beskeder derpå.

Når det er sagt, så vil rigtig mange kunne nøjes med og have glæde af funktionerne i Skagen Connected Signatur. Uret var nemt at indstille efter download af Skagen-appen til mobilen (den understøtter både Android og iOS), og selvom der manglede yderligere instruktioner med i kassen, var appen, der er på dansk, nem at finde rundt i.

Du kan som sagt ikke ændre på urskiven, der er helt traditionel, men du kan tildele funktioner til de tre knapper på siden af uret, så du f.eks. kan starte eller stoppe musikken på din mobil, sætte en alarm, ringe op m.m. Du kan også vælge om uret skal vibrere eller få urviserne til at bevæge sig kortvarigt hen på et tal for at signalere en indkommen besked, opkald osv.

Derudover kan uret tracke dine bevægelser og din søvn. Alt i alt fungerede uret rigtigt godt og har både et elegant design samtidig med en hel del praktiske funktioner. Uret er, som traditionelle ure, batteridrevet og holder månedsvis i forhold til de ofte få dage et smart-ur kan levere. Et rigtigt godt valg, hvis du kan lide et elegant og klassisk ur-design og samtidig vil have smarte muligheder med din mobiltelefon.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job