Test: Invoxia GPS-tracker: Find dine ting, hvis de forsvinder

Der er nok mange af os, der på et eller andet tidspunkt i vores liv har mistet vores flybagage (forhåbentlig blot for en kort stund), en cykel, bil, campingvogn eller andet. Og hvor ville det være rart, hvis man kunne spore det. Det kan Invoxia Roadie GPS-tracker sørge for – så længe du befinder dig i EU.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Invoxia Roadie-trackeren er på størrelse med en lang lighter og er både let med blot 30 g og elegant i udseendet. Når du har placeret den i eller på den ting, du gerne vil kunne finde, så kan du downloade Invoxia GPS-appen til din smartphone (både Android og iOS) og efter en problemløs sammenkobling, kan du nu holde styr på, hvor trackeren og dermed din ting er.

I appen kan du oprette et Geo-fence – det vil sige særlige zoner, hvor du vil blive informeret via din app, hvis trackeren forlader eller ankommer til denne specificerede zone. Du kan også få løbende tracking-informationer og få et signal fra trackeren. Der er ikke live-tracking, men den udsender et signal hver femte minut. Det virkede altsammen problemfrit, og trackeren viste stor nøjagtighed i, hvor vi havde placeret den.

Noget der dog også adskiller denne tracker fra andre modeller er, at den bruger Wi-Fi-netværkslokationsteknologier samt Sigfox-netværket, der bliver benyttet af IOT-enheder. Der er 99,7 % dækning via dette netværk i Danmark, og det findes i 42 forskellige lande (se https://www.sigfox.com/en/coverage). Der medfølger 3 års abonnement til Sigfox-netværket, og derefter skal du punge op med ca. 99 kroner pr. år (køb er muligt i appen).

Med tre år inkluderet er der masser af tid til at finde ud af, om Invoxia-trackeren er uundværlig for dig, og abonnementsprisen ligger også under mange andre professionelle trackere. En anden fordel i forhold til trackere, vi tidligere har testet, er, at den kan genoplades via USB, og der er op til 6 måneders batterilevetid. Den er desuden brugbar både i kolde og varme omgivelser, da den har et temperaturområde på -20° C til 60° C. Det største minus er, at trackeren desværre ikke er vandtæt. Producenten kommer senere med en version (til kæledyr), der er vandtæt.

Læses lige nu

    Annonce

    Capgemini Danmark A/S

    AI Data Architect

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-supporterelever til Lokal IT på Aalborg Kaserne

    Nordjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Solution Manager til Cyberdivisionen

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

    Sarah Strøyer Hove

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S