Sikkerheden halter i markedets mest populære mobiler

<strong>Sikkerhedsforskere fra F-Secure har identificeret sårbarheder i populære smartphones fra Xiaomi og Samsung</strong>.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Forskere fra F-Secures MWR Labs demonstrerede succesfuldt angreb, der udnyttede såkaldte zero-day-sårbarheder i forskellige smartphones ved Mobile Pwn2Own-konkurrencen i Tokyo. Holdet konkurrerede i fire forskellige kategorier ved arrangementet og viste succesfuldt, at der kunne udnyttes sårbarheder i Xiaomi Mi6 og Samsung Galaxy S9 smartphones.

I forhold til Xiaomi Mi6, så udnyttede teamet Wi-Fi-funktionen i telefonen til at installere en ondsindet applikation via JavaScript og launche den automatisk.

Hjælper producenter til bedre sikkerhed

Forskergruppen bestod af F-Secure's MWR Labs’ Rob Miller, Georgi Geshev og Fabian Berteke. Og ifølge F-Secure Managing Director Ed Parsons demonstrerer holdets opdagelser MWR Labs’ succesfulde Pwn2Own track record og eksemplificerer, hvordan konkurrencen hjælper konsulenter med at lære, så de kan tilbyde bedre beskyttelse til kunderne.

"Vi bruger forskning til at skubbe grænserne for cybersikkerhedsbranchen og hjælpe vores kunder med at forudsige, beskytte, opdage og reagere på moderne cyberangreb," sagde Parsons. "Pwn2Own er en fantastisk mulighed for at udvikle og teste os selv, mens vi hjælper med at sikre teknologi, mange af os er afhængige af. Vi er meget stolte af holdets seneste sejr og deres samlede track record i konkurrencen.”

Hullerne bliver lukket

Hold fra MWR Labs har demonstreret zero-day-angreb mod enheder fra Huawei og Samsung i tidligere Pwn2Own-konkurrencer, samt Apples Safari og Googles Chrome-browsere.

Pwn2Own er en konkurrence arrangeret af Zero Day Initiative, hvor sikkerhedsforskere konkurrerer om at udnytte populære enheder ved at bruge tidligere uanmeldte sårbarheder (såkaldte zero-day exploits). Konkurrencen afholdes to gange om året, med en begivenhed med fokus på desktops og en anden med fokus på mobile enheder. Internet-of-Things-enheder blev også medtaget i dette års mobilkonkurrence.

Alle leverandører er blevet opmærksom på sårbarhederne og arbejder nu på at matche dem. Advarsler vil blive offentliggjort, når patches bliver tilgængelige.

Læses lige nu

    KMD A/S

    Udvikler

    Københavnsområdet

    SEGES Innovation

    IT-projektleder med teknisk indsigt

    Midtjylland

    Politiets Efterretningstjeneste

    Bliv RPA-udvikler i PET

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Frontend-udvikler

    Københavnsområdet

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival

    Digital transformation | Ballerup

    Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.500 it-professionelle, møde mere end 60 leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

    16. & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job
    Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

    Morten Plannthin Lund

    Industriens Pension

    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S