Sikkerheden halter i markedets mest populære mobiler

<strong>Sikkerhedsforskere fra F-Secure har identificeret sårbarheder i populære smartphones fra Xiaomi og Samsung</strong>.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Forskere fra F-Secures MWR Labs demonstrerede succesfuldt angreb, der udnyttede såkaldte zero-day-sårbarheder i forskellige smartphones ved Mobile Pwn2Own-konkurrencen i Tokyo. Holdet konkurrerede i fire forskellige kategorier ved arrangementet og viste succesfuldt, at der kunne udnyttes sårbarheder i Xiaomi Mi6 og Samsung Galaxy S9 smartphones.

I forhold til Xiaomi Mi6, så udnyttede teamet Wi-Fi-funktionen i telefonen til at installere en ondsindet applikation via JavaScript og launche den automatisk.

Hjælper producenter til bedre sikkerhed

Forskergruppen bestod af F-Secure's MWR Labs’ Rob Miller, Georgi Geshev og Fabian Berteke. Og ifølge F-Secure Managing Director Ed Parsons demonstrerer holdets opdagelser MWR Labs’ succesfulde Pwn2Own track record og eksemplificerer, hvordan konkurrencen hjælper konsulenter med at lære, så de kan tilbyde bedre beskyttelse til kunderne.

"Vi bruger forskning til at skubbe grænserne for cybersikkerhedsbranchen og hjælpe vores kunder med at forudsige, beskytte, opdage og reagere på moderne cyberangreb," sagde Parsons. "Pwn2Own er en fantastisk mulighed for at udvikle og teste os selv, mens vi hjælper med at sikre teknologi, mange af os er afhængige af. Vi er meget stolte af holdets seneste sejr og deres samlede track record i konkurrencen.”

Hullerne bliver lukket

Hold fra MWR Labs har demonstreret zero-day-angreb mod enheder fra Huawei og Samsung i tidligere Pwn2Own-konkurrencer, samt Apples Safari og Googles Chrome-browsere.

Pwn2Own er en konkurrence arrangeret af Zero Day Initiative, hvor sikkerhedsforskere konkurrerer om at udnytte populære enheder ved at bruge tidligere uanmeldte sårbarheder (såkaldte zero-day exploits). Konkurrencen afholdes to gange om året, med en begivenhed med fokus på desktops og en anden med fokus på mobile enheder. Internet-of-Things-enheder blev også medtaget i dette års mobilkonkurrence.

Alle leverandører er blevet opmærksom på sårbarhederne og arbejder nu på at matche dem. Advarsler vil blive offentliggjort, når patches bliver tilgængelige.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: SAP Excellence Day 2027

    It-løsninger | Online og København

    Oplev stærke cases og de nyeste muligheder med SAP, fysisk eller online.

    9. februar 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec