Danske PanzerGlass lancerer stærkere og mere bæredygtig iPhone-beskyttelse

Danske PanzerGlass er klar med en række nye beskyttelsesprodukter til iPhone 13, her iblandt covers og beskyttelsesglas, hvor den bæredygtige profil er styrket markant.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Når Tim Cook præsenterer en ny iPhone, betyder det også en ny produktserie hos PanzerGlass, der er dansk producent og udvikler af skærmbeskyttelsesløsninger. Og med lanceringen af iPhone 13 er der ændringer på virksomhedens nye produkter, der ikke er uvæsentlige.

"Vi har formået at øge styrken på vores ClearCase med 33 procent i situationer, hvor du taber telefonen ud af din lomme. Vi er faktisk nu lykkedes med at få produktet godkendt efter en såkaldt militærstandard, der reelt betyder, at coveret er tæt på umulig at smadre, og dermed får din nye telefon maksimal beskyttelse, når uheldet er ude. Samtidig er vi begyndt at lave vores coverløsninger med mere og mere genanvendt plast, og det gør sig også gældende med den nye iPhone13-serie. Vi er en virksomhed, hvor vores produkter og forretningsfilosofi rimer fantastisk på bæredygtighed og lange forbrugscyklusser, og derfor arbejder vi hele tiden med at minimere vores miljøaftryk," siger Michael Brønd, der er VP marketing.

Han pointerer, at PanzerGlass-løsninger i sig selv har en gavnlig effekt på CO2-regnskabet, fordi produkterne samlet set er med til at udvide telefoners levetid mærkbart.

Stærkere PanzerGlass

Også på fronten af telefonen har PanzerGlass markante ændringer med i produktærmet. Flagskibet, skærmbeskyttelsen, er naturligvis blevet tilpasset den nye iPhone, men er også styrket markant – præcis som case-løsningerne.

"Vi har tidligere opereret med en tabshøjde på 150 centimeter som det maksimale, vi kunne garantere holdbarhed på, men det er med den nye serie udvidet til hele 200 centimeter. Og dermed vil det for langt de fleste situationer være rigeligt," forklarer Jeanette S. Eskesen, der VP og ansvarlig for produktudvikling.

Kanten af PanzerGlasset er også blevet styrket, så kanten nu kan klare et tryk på 20 kilo, hvor grænsen tidligere har været 15 kilo. Som ved tidligere iPhone-generationer kommer PanzerGlass’ nye serie også med særlige beskyttelsesglas med et ”privatlivsfilter”, hvor det kun er brugeren, der kan se skærmen, samt et særligt glas, der minimerer blåt lys fra iPhonen.

Bekæmpelse af bakterier og vira

Af naturlige årsager har der i en længere periode været et markant fokus på bakterier og virus, og det er heller ikke gået danskerne forbi, når de bruger deres telefoner.

"Skærmglassene har i en lang periode haft særligt antibakterielle egenskaber, hvor 99,99 procent af de mest gængse bakterier bliver dræbt i løbet af 24 timer, og så høj en sikkerhed er der ikke andre på markedet, der kan præstere. Men som en ekstra sikkerhed er vi begyndt at opleve et markant øget fokus på vores Spray Twice A Day, der med det samme dræber bakterierne og virus på den overflade, som du sprøjter på. Det kan være telefonen eller computeren, men også dine briller," siger Michael Brønd.

Sprayen har netop fået en ISO-certificering, der blåstempler, at blandt andet corona-virus bliver dræbt, hvis du bruger produktet to gange dagligt.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

    Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

    Digital transformation | København Ø

    Sådan etablerer du digital suverænitet

    Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

    Digital transformation | København

    Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

    Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S