Test: Logitech MX Keys Mini: Førsteklasses tastatur i mini-format

Prisen er høj, men Logitechs kompakte kvalitetstastatur er alle pengene værd.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

MX Keys er i vores øjne noget af det tætteste man kommer et perfekt tastatur. Tasterne har ideel stramhed, tilpas vandring, og en udformning, der gør at fingrene glider let fra den ene til den anden, men med et minimum af fejltryk. Det er et uundværligt værktøj i vores hverdag.

https://www.altomdata.dk/logitech-mx-master-3-mx-keys-test-suveraent-makkerpar/

Derfor var det svært at måtte trækkes med et halvsløjt laptop-tastatur på hjemmekontoret under nedlukningen. Nu er der heldigvis en redning. Med MX Keys mini har Logitech skabt en mindre version af tastaturet, som er nem at tage med fra det ene sted til det andet og lidt mere fleksibelt i sine tilkoblingsmuligheder.

Tasterne er fuld størrelse og af samme kvalitet som vi er vant til. Tastaturets størrelse er reduceret ved at skrotte den numeriske del i højre side. Surt for revisoren, men til vores brug er det dog intet tab. Insert, Home, Pageup osv er også væk, men piletasterne er bevaret. De er klemt ned under højre shift-tast, i miniature-format, som er en anelse mere fnidret at anvende end standardstørrelse taster.

Nye taster

Den resterende del af tastaturet er mere eller mindre identisk med MX Keys, dog er der leget lidt med funktionstasterne. Et par medie- og et par Windows-specifikke desktop-taster er ryddet til fordel for en emoji-tast, en tast til at mute af mikrofonen og en tast til den udvidede screenshot-funktion i Windows (ikke den gamle "print screen"). En fin disponering, som giver god mening i hverdagen foran skærmen anno 2021.

Modsat tidligere enheder i MX-serien kan tastaturet ikke tilkobles med Unifying-dongle. Man kan tilkøbe en af de nye Bolt-dongler eller anvende Bluetooth. Sidstnævnte fungerede helt uden problemer for os og har den fordel, at man ikke skal købe flere dongles eller huske at flytte den man har når, man skifter mellem enheder. Der er mulighed at forbinde tre enheder samtidig. Man skifter mellem dem med dedikerede funktionstaster. Det er ikke et billigt tastatur, men kvaliteten i betragtning er det alle pengene værd.

Man bør unde sig selv et tastatur som dette, hvis man arbejder ved skærmen mange timer om dagen.

Samlet vurdering: 6/6

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

Kod smartere med GitHub Copilot

Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

Sikkerhed | København

Cyber Threats

Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

It-løsninger | København V

Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect