Test: Logitech POP Keys: Dine emojis fortjener et bedre tastatur

Ideen er udmærket, men kvaliteten af Logitech POP Keys er desværre for ringe til, at emojikonceptet får lov at udfolde sig ordentligt.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Er du blandt dem, der sjældent afslutter en sætning uden en emoji eller to, så er dette tastatur som skabt for dig. Her er nemlig dedikerede emoji-taster. Ikke mindre end fire styk placeret nemt tilgængeligt i venstre side, så du til hver en tid kan skyde et humørikon af. Dertil kommer en ekstra tast med direkte adgang til den komplette menu af alverdens emojier.

Skræddersy dit layout

Emojierne er afbildet på tasterne. Fra æsken kommer Pop Keys med fire af de mest brugte præmonteret, og der følger yderligere fire løse taster med andre ikoner med i pakken, så du kan skræddersy dit eget layout.

Du tilegner tasten den ønskede emoji i det brugervenlige Options-program. Otte ikoner dækker dog langtfra hele paletten af emojier. Skulle du ønske en anden emoji end dem, der svarer til tasteikonerne, er det ikke noget problem at knytte en vilkårlig emoji til en hvilken som helst tast. Tasten svarer så blot ikke til den emoji, der produceres, og på den måde kan det nemt blive lidt forvirrende.

Støjende taster

Tilslutningen af tastaturet sker enten med Bluetooth eller med Bolt-donglen, som følger med. Tre enheder, inklusive smartphones, kan tilkobles samtidig, og der er knapper til hurtigt at skifte mellem dem.

Tastaturet fås i tre forskellige farvesammensætninger og har et lidt retroagtigt skrivemaskinedesign. Det ser indbydende ud, men tastaturet er ærlig talt lidt anstreng­ende at skrive på.

Oplevelsen er i hvert fald milevidt fra Logitechs fremragende serie af MX-tastaturer, som er vores foretrukne skriveredskab.

https://www.altomdata.dk/logitech-mx-keys-mini-test-foersteklasses-tastatur-i-mini-format/

Vandringen er enormt høj, og tastauret udsender en høj klakkende lyd, som kollegerne på kontoret hurtigt blev temmelig trætte af at skulle lægge øre til.

Bruger løse batterier

Medvirkende til at trække oplevelsen ned er det, at tastaturet kører på løse AAA-batterier. I et tastatur til 700 kroner kan man tillade sig at forvente indbygget batteri.

Ideen er ellers udmærket. Vi køber hele emoji-konceptet. Desværre er det pakket ind i et halvringe tastatur.

Samlet vurdering: 3/6 stjerner

Pris: 699 kroner

Annonceindlæg fra Barco

Sådan er teknologi og design med til at skabe vellykkede hybridmøder

Måden vi mødes på har ændret sig. Så hvorfor ser vores mødelokaler stadig ens ud?

Navnenyt fra it-Danmark

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg