Test: Logitech POP Keys: Dine emojis fortjener et bedre tastatur

Ideen er udmærket, men kvaliteten af Logitech POP Keys er desværre for ringe til, at emojikonceptet får lov at udfolde sig ordentligt.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Er du blandt dem, der sjældent afslutter en sætning uden en emoji eller to, så er dette tastatur som skabt for dig. Her er nemlig dedikerede emoji-taster. Ikke mindre end fire styk placeret nemt tilgængeligt i venstre side, så du til hver en tid kan skyde et humørikon af. Dertil kommer en ekstra tast med direkte adgang til den komplette menu af alverdens emojier.

Skræddersy dit layout

Emojierne er afbildet på tasterne. Fra æsken kommer Pop Keys med fire af de mest brugte præmonteret, og der følger yderligere fire løse taster med andre ikoner med i pakken, så du kan skræddersy dit eget layout.

Du tilegner tasten den ønskede emoji i det brugervenlige Options-program. Otte ikoner dækker dog langtfra hele paletten af emojier. Skulle du ønske en anden emoji end dem, der svarer til tasteikonerne, er det ikke noget problem at knytte en vilkårlig emoji til en hvilken som helst tast. Tasten svarer så blot ikke til den emoji, der produceres, og på den måde kan det nemt blive lidt forvirrende.

Støjende taster

Tilslutningen af tastaturet sker enten med Bluetooth eller med Bolt-donglen, som følger med. Tre enheder, inklusive smartphones, kan tilkobles samtidig, og der er knapper til hurtigt at skifte mellem dem.

Tastaturet fås i tre forskellige farvesammensætninger og har et lidt retroagtigt skrivemaskinedesign. Det ser indbydende ud, men tastaturet er ærlig talt lidt anstreng­ende at skrive på.

Oplevelsen er i hvert fald milevidt fra Logitechs fremragende serie af MX-tastaturer, som er vores foretrukne skriveredskab.

https://www.altomdata.dk/logitech-mx-keys-mini-test-foersteklasses-tastatur-i-mini-format/

Vandringen er enormt høj, og tastauret udsender en høj klakkende lyd, som kollegerne på kontoret hurtigt blev temmelig trætte af at skulle lægge øre til.

Bruger løse batterier

Medvirkende til at trække oplevelsen ned er det, at tastaturet kører på løse AAA-batterier. I et tastatur til 700 kroner kan man tillade sig at forvente indbygget batteri.

Ideen er ellers udmærket. Vi køber hele emoji-konceptet. Desværre er det pakket ind i et halvringe tastatur.

Samlet vurdering: 3/6 stjerner

Pris: 699 kroner

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    IT-frontdesk medarbejder til PET's IT Servicedesk

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Teamledere til PETs indhentningsafdeling

    Københavnsområdet

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS