FLS Miljø indfører SAP til tiden

På seks måneder har FLS miljø fået indført nyt SAP-system.

Af Malene Grouleff, IDG Online

Patienten har det godt. Det fortæller FLS Miljø og SAP Danmark, der har arbejdet på en SAP R/3 transplantation siden april 1999. Den første oktober var patienten - altså FLS Miljø - fuldt funktionsdygtig. Det gamle år 2000-uparate virksomhedssystem, ES/4, er udskiftet. Til tiden. Inden for budget. Det skriver SAP i en pressemeddelelse.

Det er anden gang herhjemme, at det er lykkedes at indføre en stor SAP-installation på seks måneder i en stor virksomhed. Energiselskabet DONG var først til at præstere en endnu større implementering af SAP på et halvt år.
SAP-projekter har ellers været berygtet for at kunne trække ud over flere år.

FLS Miljø har implementeret en lang række SAP R/3 komponenter, deriblandt økonomi- og projektstyring, salg og distribution, indkøb og lagerstyring samt personalesystem og løn for i alt 150 brugere.

Yderligere skal FLS Miljø inden årsskiftet implementere SAP-moduler til produktionsstyring og vedligehold på en fabrik i Tønder.

SAP Danmark skriver i pressemeddelelseen, at FLS miljøs nye system kørte stabilt 1. oktober. SAP har haft seks til syv fuldstidskonsulenter tilknyttet FLS Miljø under implementeringen.

Koncernen FLS Miljø forskellige produkter på energi-området og omsætter årligt for knap to milliarder. Den beskæftiger cirka 1.400 medarbejdere.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Advania Danmark A/S
Hardware, licenser, konsulentydelser

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Customer Experience - Lad viden, overblik og data drive den gode kundeoplevelse

Er du klar til at lade dig inspirere af andres erfaringer med, hvordan du automatiserer indsatsen for at øge tilfredshed og loyalitet?

11. juni 2025 | Læs mere


CISO Challenges 2025

Styrk din virksomheds sikkerhed med avanceret Cybersikkerhed. Kom med når vi denne dag stiller skarpt på, hvordan du som CISO eller sikkerhedsansvarlig, kan leve op til alle krav om sikkerhed og risikostyring, gennem dialog og erfaringsudveksling. Gennem både korte oplæg og diskussioner rundt om bordene vil vi blandt andet sætte fokus på, hvordan man skaber en sikker organisation med de midler, man nu engang har til rådighed.

12. juni 2025 | Læs mere


Cyber Briefing: Er din backup en illusion?

Én gang om måneden leverer Computerworld Events en kort Cyber Briefing. Denne gang kan du komme helt tæt på, når ScanNet stiller skarpt på din virksomheds backup- og databeskyttelsesstrategi.

16. juni 2025 | Læs mere