Artikel top billede

Coca-Cola outsourcer sin it

HP skal bygge og drive en ny it-infrastruktur til en halv milliard for Coca-Cola.

HP og Coca-Cola har underskrevet en outsourcingaftale til en værdi af mere end en halv milliard kroner. Det er Coca-Colas sydamerikanske organisation, Coca-Cola Femsa, som har indgået aftalen med HP. Femsa sælger læskedrikke som Coca-Cola, Sprite og Fanta i blandt andet Brasilien, Argentina og Mexico.

Aftalen løber over fem år og den betyder at der skal opbygges en såkaldt HP Converged infrastruktur.

I øjeblikket har Coca-Cola Femsa spredt sin it-infrastruktur over 384 forskellige lokationer. Det skal nu samles til ét centralt datacenter i Mexico.

Servermonitoreringen skal foregå fra Brasilien og Argentina, mens sikkerheden leveres fra HPs centre i Costa Rica. En række SAP-applikationer skal også migreres til Brasilien.

Den nye it-infrastruktur beskrives som et vigtigt strategisk led i læskedrikvirksomhedens vækstplaner. Samlet vil 14.500 it-enheder blive berørt af outsourcingsaftalen. Her er der både tale om smartphones og bærbare og stationære computere.

En lang række it-funktioner såsom telefoni, LAN/WAN-miljøer og serverhosting indgår i outsourcing-aftalen, som også omfatter HP Service Desk-løsninger på spansk og portugisisk. HP skal også drifte 650 midrange-servere og sørge for backup- og gendannelsesløsninger

Målt på omsætningen er Femsa den største Coca-Cola-leverandør i verden. Den nye aftale udvider et eksisterende samarbejde mellem HP og Femsa, der startede tilbage i år 2000.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
JN Data A/S
Driver og udvikler it-systemer for finanssektoren.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cyber Briefing

Én gang om måneden leverer Computerworld Event et 30 minutters Cyber Briefing, hvor du får overblik over de mest aktuelle angreb, største trusler og tendenser samt giver dig gode råd, der kan implementeres direkte i din it-sikkerhedsafdeling.

14. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere