Nigeria-mail koster dansker 140.000 kroner

En mand fra Hjørring er blevet snydt for 140.000 kroner, da han hoppede på tilbuddet om at hjælpe en nigeriansk mand med at få nogle millioner dollars ud af det afrikanske land.

140.000 kroner. Så meget kostede det en 26-årig mand fra Hjørring at han lod sig lokke af et af de mange såkaldte "Nigeria-breve", hvor personer fra det afrikanske land beder om økonomisk støtte til at få million-arve ud af landet.

Den 26-årige sendte de 140.000 kroner til en veltalende afrikansk mand for at hjælpe med projektet, men fik ingen penge retur. Tirsdag anmeldte han sagen til politiet i Hjørring, der dog ikke vurderer, at der er de store chancer for at opklare sagen.

I juli kunne svensk politi melde om at "Nigeria-brevene" også var begyndt at ankomme via sms. Det er dog ikke noget bagmandspolitiet herhjemme endnu har oplevet. Men politiet vurderer at 2-3 danskere hvert år lader sig lokke til at hjælpe, uden at de ser noget til den lovede milliongevinst.

Annonce

Capgemini Danmark A/S

Microsoft AI Solution Architect

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

SAP-medarbejder til Roller & Autorisationer i Forsvarets Cyberdivision

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Barco

De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec