Nyt Ferrari-kamera skal friste bilentusiaster

Her er en Ferrari, som de fleste kan finansiere. Et nyt Ferrari-rødt digitalt kamera skal friste dem, som drømmer om bilen af samme mærke.

Olympus Ferrari Digital Model 2004 er Ferrari-rødt, og kommer i et begrænset antal på kun 10.000 eksemplarer. Af disse vil kun 5.000 blive solgt i Europa, skriver norske Nettavisen.

Kameraet har 3.2 megapixels, 3x optisk zoom, og er pakket ind i en 2,2 cm tynd emballage med en vægt på 160 gram.

Ud over at være udstyret med det kendte Ferrari-mærke, appellerer kameraets udstyr på flere måder til bilentusiaster.

Hvert kamera leveres med en CD med Formel-1 billeder fra 1999-2003. Billederne er signerede af Michael Schumacher og Rubens Barrichello.

Når kameraet tændes afspiller en intern højtaler lyden af en Ferrari-motor, og LCD-displayet viser et billede af F2004-modellen.

Kameraet udvikles i samarbejde mellem Olympus og Ferrari, og den nye model er det andet Ferrari-kamera fra Olympus.

Dog må du nok forberede dig, at du skal være lige så hurtig som en Ferrari for at få fat i et af kameraerne, der sælges til en overkommelig pris, nemlig 699 euro.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Jacob Vildbæk Jensen som Datateknikerelev ved afd. Herning og afd. Rødekro. Han har tidligere beskæftiget sig med tjenerfaget,. Nyt job
    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S

    Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Marck Stadel Klaris som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Nyt job
    Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

    Morten Plannthin Lund

    Industriens Pension