Danske Hitman på det store lærred

I sidste uge begyndte optagelserne til filmversionen af den danske spilserie Hitman. Ulrich Thomsen er den eneste dansker på rollelisten.

Den 27. marts startede de første optagelser til Hitman-filmen i den bulgarske hovedstad Sofia. Det fortæller spilgiganten Eidos, som købte de danske Hitman-opfindere IO Interactive i 2003 for lidt over 300 millioner kroner. Hitman-filmen har været undervejs længe og det er lykkes at få den franske filminstruktør Luc Besson, kendt for blandt andet »Leon« og »Det Femte Element«, til at producere filmen.

Den skaldede lejemorder Agent 47 bliver dog ikke spillet af actionstjernen Vin Diesel, som ellers ifølge rygter skulle medvirke i filmen. Hovedrollen gik i stedet til Timothy Olyphant, kendt fra tv-serien »Deadwood«. Blandt de andre medvirkende i Hitman-filmen er Olga Kurylenko (»Paris je t'aime«), Robert Knepper (»Prison Break«), Ulrich Thomsen (»Festen«) og Michael Offei (»Casino Royale«).

Det ventes at optagelserne vil vare i 12 uger, og foruden Sofia skal der optages i St. Petersborg, London og Sydafrika. Filmens premieredato kendes endnu ikke.

Hitman-spillene er solgt i mere end seks millioner eksemplarer. Det nyeste spil i serien, Hitman: Blood Money, er solgt i 1,4 millioner eksemplarer.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Pointsharp

    Undgå disse faldgruber, når du skifter fra manuel adgang til identitetsautomatisering

    Identitetsstyring håndteres i mange organisationer stadig som en kombination af ticketsystemer, e-mail-anmodninger, chatbeskeder og lignende kanaler.

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Mark Michaelsen

    Aarhus Kommune