Netportal vil redde døende sprog

En internet-portal vil nu redde sproget Busuu, der angiveligt kun tales af otte mennesker.

Artikel top billede

Det er ikke kun dyre- og plantearter, der kan være truet af udryddelse. Et sprog kan også forsvinde. Et af de truede sprog er det afrikanske Busuu, som tales i en fjern egn af Cameroun. Der er angiveligt kun otte mennesker tilbage, som behersker sproget.

Men der er håb for sproget. Internet-portalen Busuu.com er netop opkaldt efter det afrikanske sprog. Det er en tjeneste, hvor man kan lære engelsk, tysk, fransk og andre sprog på nettet.

Så kan det forekomme ironisk, at netop Busuu er ved at uddø. Derfor har firmaet bag sprogportalen nu startet en kampagne, der skal redde det truede sprog. Et kamerahold blev sendt til den lille landsby Weh i Cameroun for at finde de sidste Busuu-talere.

De færdige videooptagelser kan nu ses på denne side, hvor man også kan øve sig i at synge en sang på Busuu og sende en besked til vennerne. Der er også mulighed for at tage lektioner i det afrikanske sprog.

Hos Unesco bliver Busuu klassificeret som et af de mest truede sprog. Internet-portalen Busuu.com er startet af en østriger og har i dag kontor i Madrid.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S