Speednames afviser domæne-kritik

Danske Speednames afviser at domænenavne med danske særtegn er truet af et amerikansk patent.

IT-politisk forening har kritiseret den tekniske løsning som skal gøre det muligt at anvende danske særtegn i .dk-domænenavne fra den 1. februar næste år. Foreningen mener at løsningen muligvis krænker et patent for konvertering af internationale tegn.

Men det afvises af domæne-firmaet Speednames, som allerede tilbyder forregistrering af de nye domæner. Nikolaj Nyholm fra Speednames mener ikke, at patentet, som oprindelig blev registreret af det amerikanske firma Walid, holder i praksis.

»Jeg har selv haft kommunikation så tidligt som foråret 2001 med Walid, og det var allerede klart dengang, at patentet ikke ville kunne håndhæves overfor den dengang forestående standard. Walid forsøgte også dengang at få håndhævet patentet overfor bl.a. Verisign, men fejlede,« fortæller Nikolaj Nyholm.

Patentet er senere overført til IDN Technologies, der har selskabet IP Holdings som den største ejer. IP Holdings har også patenter på viderestilling af telefonsamtaler og betaling af taletidskort med kreditkort, som selskabet forsøger at håndhæve - dog uden held.

»Sidst, men ikke mindst, så skal det pointeres at IDN Technologies patent alene er godkendt i USA, hvorfor at det ikke vil kunne opretholdes i Europa,« konkluderer Nikolaj Nyholm.

Hans Schou fra IT-politisk forening mener dog ikke, at det er muligt at tage stilling til patentets gyldighed, før der har været en retssag i USA.

»Hvis IDN Technologies kører en retssag om f.eks. fem år og vinder den, så de domænehavere som har domæner med danske bogstaver med et problem. Overfor DK-hostmaster har domænehaveren stadig f.eks. æøå.dk, men det vil reelt ikke kunne bruges før patentet udløber,« siger han.

Hvis ikke DK-hostmaster tager ansvaret, så er det domænehaveren der står med problemet - et ubrugeligt domæne, mener Hans Schou.

IT-politisk forening har også kritiseret, at det ikke er standardiseret, hvordan danske tegn skal fortolkes af browsere eller mailprogrammer. Men Nikolaj Nyholm peger på, at IDN-standarden er godkendt af IETF.

»Det er blot et spørgsmål om tid hvornår det understøttes via opdateringer til programmer som Internet Explorer og Outlook. De seneste versioner af Mozilla, og derved Netscape, understøtter således IDN fint,« siger Nikolaj Nyholm.

Hans Schou fastholder dog at patentspørgsmålet stadig vil hænge som et Damokles-sværd over de danske domæne-ejere.

»Vi krydser fingre for at der ikke sker noget, så vi undgår disse underlige domænenavne hvor æøå er erstattet med bogstaver man ikke altid kan gætte sig til,« slutter han.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub

    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S