Millioner til nye it-motorveje

Det danske forskningsnet skal udbygges for 40 millioner kroner i det kommende år.

Videnskabsministeriet har bevilliget 40 millioner kroner til den største udbygning af det danske forskningsnet i de sidste ti år. Nettet er koblet til det nordiske Nordunet og det europæiske Geant og forbinder danske universiteter, forskningsinstitutioner og studenterkollegier. Moderniseringen skal bringe forskningsnettet på højde med de internationale standarder.

»Gode it-motorveje giver tillige bedre vilkår for en mere afbalanceret, regional udvikling i Danmark, idet alle forskningsinstitutioner uanset geografisk placering er tilknyttet forskningsnettet,« siger videnskabsminister Helge Sander.

Forskningsnettet blev etableret for tyve år siden og den sidste større udbygning fandt sted for ti år siden. Moderniseringen ventes gennemført næste sommer efter to udbud om fiberforbindelser og optisk transmissionsudstyr.

De hurtige netværksforbindelser bruges blandt andet til videokonferencer og teleundervisning, men nettet anvendes også til distribueret databehandling, hvor spredte computere bidrager til ét fælles databehandlingsprojekt.

Forskningsnettet er også brugt til direkte transmissioner fra Galathea3-ekspeditionen i det sidste halve år.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Fiftytwo A/S
Konsulentydelser og branchespecifikke softwareløsninger til retail, e-Commerce, leasing og mediebranchen.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere