Nokia holder igen med 3G-telefoner

Det kommercielle gennembrud for 3G-telefoni lader vente på sig, mener Nokia. Verdens største mobilproducent holder derfor stadig igen med for alvor at satse på 3G-telefoner.

Verdens største mobilproducent, Nokia, spiller på den sikre hest og vil endnu ikke sætte fuld skrue på lanceringen af 3G-telefoner, da GPRS-markedet stadig sælger godt.

»Vi har produceret 3G-telefoner i to år, men vi ser endnu ikke det kommercielle gennembrud for dem, hvor vi ser, markedet for GPRS-nettet stadig er det førende,« siger chefen for Nokia Multimedia, Anssi Vanjoki, til Berlingske Tidende.

Skulle det kommercielle gennembrud pludselig komme, så er Nokia parate til at rykke, forsikrer Anssi Vanjoki.
»Vi har lastbiler med telefoner stående klar,« siger Anssi Vanjoki om Nokias nye 3G-telefon 6630, som netop er sendt på gaden.

Selskabet har tidligere slået kraftigt på tromme for 3G-telefonien, og har igennem 2004 været voldsomt presset af de øvrige store spillere på mobilmarkedet. Således var Nokia tidligere i år nede på under 30 procent af verdens 520 millioner solgte mobiltelefoner. I dag er selskabet kravlet op på 33 procent. På trods af især stort pres fra Samsung, er målet for Nokia stadig 40 procent af markedet.

Læses lige nu

    Event: Årets CIO 2026

    Andre events | København

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    4. juni 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job
    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Joshua Pratt, 32 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at bruge sin tekniske knowhow og erfaring i teamet for extensions og integrationer. Han kommer fra en stilling som Tech Director hos NoA Ignite Denmark. Han har tidligere beskæftiget sig med komplekse webprojekter, senest udviklingen af det nye website og e-commerce-platform for tivoli.dk. Nyt job

    Joshua Pratt

    Idura