Spam for 155 milliarder kroner

Spam-plagen fortsætter med at vokse. Det samme gør omkostninger relateret til spam. Ifølge ny rapport fra FN kommer spam til koste verdenssamfundet 155 milliarder kroner i år.

Ifølge ny rapport fra FN-organet UNCTAD (United Nations Conference on Trade and Development) bliver spam stadig mere generende, og stadig dyrere for verdens IT-brugere.

UNCTAD vurderer, at spam kommer til at koste verdenssamfundet 155 milliarder kroner i år.

Beløbet er beregnet ud fra tabt arbejdsfortjeneste og omkostninger til tekniske ressourcer i forbindelse med spam.

De seneste tal fra UNCTAD viser, at over halvdelen af alle modtagne e-mails indeholder e-mail-reklame. Det tal lå på 25 procent for et år siden. Analyseselskabet Gartner har i en tidligere analyse vurderet, at spam kommer til at udgøre 60 procent af alle sendte e-mails fra midt på året 2004.

Udsendelse af spam har de seneste år været i stadig vækst. Mekanismerne bag spam-udsendelerne bliver stadig mere aggressive og teknologisk mere avancerede. Ofte bruger spammere metoder til udbredelse af spam, som minder om teknikker, som hackere bruger til udsendelse af virus.

Ligesom virusskribenter og hackere udnytter spammerne sårbarheder i virksomheders og privates IT-systemer. En meget anvendt metode til udbredelse af uønsket e-mail-reklame er at installere adware eller spyware på brugernes computere for at analysere deres brugermønster og spamme med udgangspunkt i analysens resultater.

Eksperter advarer om, at spam og andre internetplager som virus og hacking, kan medvirke til at reducere folks tillid til internettet, og dermed medvirke til at folk afholder sig fra at bruge internettet.

Det var John Thompsons pointe i et en tale på Comdex i sidste uge. John Thompson er øverste chef for Symantec.

»Der kan komme et tidspunkt, hvor brugerne ser teknologi mere som en risiko end som noget værdifuldt. De vil kun bruge internettet, når det er højst nødvendigt,« sagde Thompson.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Ed A/S
Salg af hard- og software.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere