Blaster-mistænkt erklærer sig skyldig

En 19-årig teenager har erklæret sig skyldig i distribution af en variant af virussen MSBlaster, som sidste år skabte kaos i både den digitale og fysiske verden.

19-årige Jeffrey Lee Parson, har erklæret sig skyldig distribution af en variant af virusplagen MSBlaster, som sidste år var skyld i en lang række systemnedbrud over hele verden.

»Distribution af en internetorm kan måske betragtes som en harmløs drengestreg, men de skader den volder den enkelte computerbruger er meget virkelige, og det er straffen for forseelsen også,« konstaterer den amerikanske anklager John McKay i en officiel meddelelse.

Ifølge anklageren modificerede Jeffrey Lee Parson den originale variant af MSBlaster, og tilføjede en bagdør, som gav ham kontrol over inficerede computere.

Der falder dom i sagen den 12. november 2004. Parson kan forvente en dom på 18 - 37 måneder samt et erstatningskrav på flere millioner dollars for de skader, som varianten forårsagede.

Ved en høring i retten i Seattle 17. september sidste år erklærede Parson sig dog »ikke skyldig«, men har øjensynligt ændret status.

Ormen Blaster er programmeret som et direkte angreb mod Microsoft og indeholder følgende tekst: billy gates why do you make this possible ? Stop making money and fix your software!!

Første fase af angrebet mod Microsoft var at inficere så mange computere som muligt, for i næste fase at anvende de inficerede computere til at rette et angreb mod Microsoft Update, og dermed nedlægge den side, hvor brugerne kan hente sikkerhedsopdateringer til deres systemer. Microsoft ændrede sin web-adresse umiddelbart inden angrebet, som hermed blev afværget.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Sarah Birkegaard Elkjær som Marketing Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med at styrke marketingsteamets evne til at planlægge, drive og følge op på leadgenererende aktiviteter. Nyt job

    Sarah Birkegaard Elkjær

    Norriq Danmark A/S

    Connexa A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Ivan Nielsen som IT Konsulent. Han skal især beskæftige sig med IT Infrastruktur og services. Han kommer fra en stilling som IT Konsulent hos IT Forum Gruppen A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med IT Infrastruktur og konsulentopgaver. Nyt job

    Ivan Nielsen

    Connexa A/S

    Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Jul Jakobsen

    Region Nordjylland