Afskedigelser på vej i TDC

630 medarbejdere bliver fyret i TDC i 2005. Det meddelte selskabet i forbindelse med offentliggørelsen af årsregnskabet for 2004.

TDC skal reducere bemandingen i Danmark med ca. 630 medarbejdere i løbet af 2005.

»Det er længe siden, at vi første gang meddelte, at vi skal reducere bemandingen i 2005. Vi har som altid først satset på naturlig afgang, omskoling og efteruddannelse. Men desværre kan vi nu se, at vi ikke kan klare reduktionen uden afskedigelser. Formodentlig vil over halvdelen af reduktionen på de 630 medarbejdere skulle foretages som afskedigelser,« siger TDC's administrerende direktør og koncernchef Henning Dyremose.

TDC har 14.998 fuldtidsmedarbejdere i de danske forretninger. Dermed svarer reduktionen til 4,2 procent af medarbejdertallet.

Personalereduktionen skyldes primært, at TDC effektiviserer arbejdsgangene for at opnå lavere omkostninger. Effektiviseringerne vil også sikre kunderne kortere leveringstider. Samtidig har det betydning, at kunderne flytter fra traditionel og mandskabskrævende fastnettelefoni til de mindre personaletunge mobil- og ip-baserede bredbåndsløsninger. Kunderne betjener sig i stigende grad også via nettet og vælger gør-det-selv installationer.

Personalereduktionen fordeler sig på ca. 485 medarbejdere i TDC Totalløsninger, ca. 125 medarbejdere i TDC Services og ca. 20 medarbejdere i TDC's centrale personaleafdeling.

Omkostningerne til personalereduktionen forventes at ville udgøre ca. 320 mio. kr. efter skat. Beløbet vil blive udgiftsført som engangspost i første kvartal 2005.

Edlund A/S

Senior Developer

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger it-supporterelever til Almegaard Kaserne på Bornholm

Bornholm

Netcompany A/S

Test Consultant

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

ChangeGroup ApS har pr. 12. januar 2026 ansat Morten Benn som Administrerende direktør. Han kommer fra en stilling som Partner hos Nosco. Nyt job

Morten Benn

ChangeGroup ApS

Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

Per Claus Henriksen

Alcadon ApS

Connexa A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Ivan Nielsen som IT Konsulent. Han skal især beskæftige sig med IT Infrastruktur og services. Han kommer fra en stilling som IT Konsulent hos IT Forum Gruppen A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med IT Infrastruktur og konsulentopgaver. Nyt job

Ivan Nielsen

Connexa A/S