EDB Gruppens top-boss ny HP-direktør

EDB Gruppens eks-boss bliver ny administrerende direktør for HP i Danmark. Han tager over efter HPs tidligere direktør, der måtte forlade posten i utide.

Rygterne summede om det, og nu er det officielt, at Jens Frølund bliver den nye administrerende direktør for HP i Danmark. 56-årige Jens Frølund var indtil i går direktør for EDB Gruppen. Blandt de kommende udfordringer er at få udviklet HPs serviceforretning, som er et af virksomhedens strategiske forretningsområder, lyder det fra HP.

»Jens Frølunds resultater og erfaringer fra sit arbejde i internationale og amerikanskejede organisationer er præcis, hvad HP behøver for at fastholde vores høje markedsandele og videreudvikle vores position som en af landets førende totalleverandører inden for it. Derfor er jeg meget glad for at byde Jens Frølund velkommen til HP Danmark,« siger Walther Thygesen, der er senior vice president for HPs Salg og Marketing i Europa, Mellemøsten og Afrika.

»Jeg glæder mig utroligt meget til at komme i gang hos det nye HP, som de seneste år har været igennem en kolossal udvikling,« siger Jens Frølund, der tiltræder 1. oktober.

»HP har længe været kendt som it-branchens førende produktleverandør, og den position skal fastholdes. Sammen med resten af organisationen vil jeg gøre mit til, at HP også bliver kendt som en førende leverandør på serviceområdet. HP er efter min opfattelse en både innovativ og spændende virksomhed, der har en beundringsværdig evne til at følge med tiden - og konstant være et skridt foran. Det udvikling ser jeg frem til at være en del af,« føjer han til.

Jens Frølund har en mangeårig fortid i IBM, hvor han i første omgang var ansat i over 20 år. I 1993 blev han administrerende direktør i Digital, en stilling han besad indtil 1998, hvorefter han vendte han tilbage til IBM og blev direktør for firmaets serviceforretning, Global Services, og medlem af direktionen. Jens Frølund var administrerende direktør for det IBM-ejede EDB Gruppen de sidste fire år.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job