Artikel top billede

Oracle kræver 13 mia. kr. fra Google

Nu er det kommet frem at Oracle forlanger 13 mia. kr. for patentkrænkelse i Googles Android.

ComON har tidligere skrevet om patentstriden mellem Oracle og Android. Nu er det for første gang blevet sat et beløb på, hvor meget Oracle forlanger. Oracle kræver at Google skal betale 2,6 milliarder dollar eller mere end 13 mia. kr. for patentkrænkelse. Det fremgår af sagens dokumenter.

Sidste uge kom det frem at Oracle forlanger et milliardbeløb, men det nøjagtige beløb er først kendt nu.

I august sidste år blev Google sagsøgt af Oracle for patentkrænkelse i sin Java-implementering i Android. Oracle købte Java-selskabet Sun Microsystems sidste år og fik dermed rettighederne til de patenter, som er omtalt i søgsmålet.

Google har hyret mange tidligere Java-udviklere fra Sun – herunder også Google-chef Eric Schmidt, der stod i spidsen for Java-udviklingsholdet hos Sun – og Oracle mener altså, at Google bruger Java-relaterede teknologier uden den nødvendige licens.

Allerede fra starten har Google betegnet sagen som et angreb på hele open source-fællesskabet og altså ikke kun på Android. Den oprindelige Java-opfinder James Gosling har også betegnet Oracle som pengegrisk.

Men Microsoft har til gengæld brugt sagen som et argument mod Android. Microsoft antyder direkte, at producenter som bruger Android på deres mobiltelefoner skal regne med at komme til at betale licensomkostninger, hvis Oracle vinder sagen om Java-patenterne.

I sit svar til dommeren har Google afvist, at der skulle være tale om en krænkelse af syv konkrete Java-patenter i Android. Google henviser til, at Sun har gjort det muligt for alle at skabe deres egen implementering af Java Virtual Machine (JVM). Google har da også udviklet sin egen Dalvik VM, som bygger på Apache Harmony.

Oracle skyder igen og hævder at Google har krænket Java-licensen og forbrudt sig mod den centrale ”write once run anywhere” princip. Google har dermed fragmenteret Java og det skader både producenter og forbrugere, mener Oracle.

Det ventes at sagen skal for retten i november måned, hvis ikke Google og Oracle indgår et forlig inden dette tidspunkt.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
KEYBALANCE A/S
Udvikling og salg af økonomisystemer samt CRM og MPS. Systemer til blandt andet maskinhandlere, vvs-branchen, vognmænd, låsesmede,handelsvirksomheder

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cyber Briefing

Computerworld giver dig hver måned 30 minutter med de nyeste cybertrusler, konkrete angreb og brugbare råd. Få indsigt i AI og sikkerhed, compliance, risikovurdering og forsvarsstrategier. Tilmeld dig næste Cyber Briefing nu.

14. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere