Hver ottende snydes på nettet

Ifølge en britisk undersøgelse har næsten hver ottende internetbruger oplevet snyd på nettet i det sidste år. Det gennemsnitlige tab ligger på næsten 10.000 kroner.

I Storbritannien har næsten hver ottende voksne internetbruger oplevet snyd på nettet i det sidste år. Det fremgår af en ny rapport, "Internet Safety: The State of the Nation", der er udgivet i forbindelse med kampagnen Get Safe Online.

Af de 29 millioner voksne internet-brugere i Storbritannien har 6 procent oplevet snyd i forbindelse med online-handel, 5 procent har oplevet andre former for snyd og 4 procent har fået penge trukket uretmæssigt fra deres kreditkort eller netbank.

De 3,5 millioner briter, der har været udsat for snyd på nettet, har i gennemsnit mistet 875 britiske pund eller næsten 10.000 kroner.

Get Safe Online understreger at langt de fleste sager om online-svindel kunne være undgået, hvis brugerne været mere forsigtige med deres data.

Mindre end halvdelen af brugerne føler, at de selv er ansvarlige for deres sikkerhed online. 16 procent mener at banken er ansvarlig for deres sikkerhed online, mens 13 procent placerer ansvaret hos internetudbyderen.

Blandt de adspurgte er 53 procent positive overfor tanken om en "Internet Safety Test" - en form for køreprøve for internet-brugere, hvor man skal bevise at man er opmærksom på de risici der lurer online. 78 procent mener at skoleelever bør undervises i online-sikkerhed.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-sikkerhedsspecialist med fokus på Governance, risiko, compliance og akkreditering

    Københavnsområdet

    Digitaliseringsstyrelsen

    IT-arkitekt hos Digitaliseringsstyrelsen

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Kommando

    Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

    Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job