Toshiba på vej med HD DVD til bærbare

Toshiba er undervejs med en bærbar computer med HD DVD-teknologi. HD DVD-diske lagrer 15 GB - det dobbelte med to lag. HD DVD-teknologien kæmper en hård kamp om pladsen som fremtidens dvd-format.

Stadig flere enheder der gør brug af fremtidens to-lags dvd-formater finder vej til markedet.

Når det sker, er det ikke alene tegn på nyudvikling inden for teknologier til lagring af film og video, men også led i en fortsat kamp om, hvilket af de nye dvd-formater der skal dominere fremtidens dvd-marked.

Det sidste skud på stammen er en bærbar computer fra Toshiba med HD DVD-teknologi. Modellen indgår i selskabets Qosmio-serie, og vil ikke alene tilbyde brug af HD DVD, men også give mulighed for anvendelse af eksisterende dvd- og cd-diske.

Computeren forventes klar til lancering i Japan i december 2005, og Toshiba sender efterfølgende 1 million enheder på markedet. Prisen svarer til dagens øvrige laptops fra Toshiba med samme performance, hvilket i Japan prissættes til 200,000 til 300,000 yen - svarende til 11-16.500 danske kroner.

Tidligere på måneden kunne Sony oplyse at selskabet er undervejs med en videooptager baseret på det konkurrerende lagringsmedie Blu-ray. Videooptageren udvikles i samarbejde med teknologigiganterne Sharp og Matsushita.

Både Sonys BluRay-videooptager og Toshibas bærbare med HD DVD anses som produkter, der skal bejle til forbrugerne i kampen om dominansen på fremtidens dvd-marked. Der kæmpes en hård kamp om, hvilket af de to formater bliver mest det mest udbredte.

Blu-ray eller BD-ROM-diske udvikles af blandt andet Philips, Sony, Hitachi, Sharp og Samsung. Enkeltlags Blu-ray-diske lagrer 27 GB - 54 GB på dobbeltlag. Rent faktisk har Sony endvidere udviklet en otte-lags Blu-ray-disk med en kapacitet på hele 200 GB.

HD-DVD står for High-Definition DVD, og er baseret på teknologien Advanced Optical Disc (AOD). Toshiba og NEC er hovedkræfterne bag standarden. AOD er bagudkompatibel med dagens dvd-teknologi, men med en langt større lagrings-kapacitet, nemlig 15 GB - det dobbelte med to lag.

Læses lige nu

    AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

    Afdelingschef til GDPR & Tech Regulation

    Sydjylland

    Statens IT

    IT-projektleder hos Statens It

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Senior SAP Architect

    Københavnsområdet

    Danoffice IT

    Infrastructure Specialist

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo