Tre nye Sober-varianter

Tre nye varianter af den berygtede Sober-orm, der hærgede internettet i foråret, har set dagens lys. De nye varianter er alle kommet med kort tids mellemrum.

Sober-ormen, der i foråret lagde store dele af nettet øde, er kommet i 3 nye varianter i løbet af kun en enkelt nat.

De tre varianter bærer navnene sober.r, sober.u og sober.s. Sikkerhedsfirmaet Virus112 registrerede de nye varianter i løbet af lidt under 4 timer i de tidlige morgentimer tirsdag.

Ormene er såkaldte mass-mailere. De har deres egen SMTP-mailserver indbygget, som de benytter til at sprede sig til så mange computere som mulig.

I det danske sikkerhedsfirma Virus 112, siger kommunikationschef Chris Østergaard, at der ikke er grund til panik, men at de nye orme skal tages alvorligt.

»Det er nyt, at vi ser tre varianter inden for så kort tid, og det tyder på, at virusprogrammørerne prøver at gøre det svært for sikkerhedsfolkene at følge med. Det betyder, at sikkerhedsfirmaerne skal bruge flere folk til at skrive signaturer til antivirus-software, og dermed er der færre folk til at tage sig af andre trusler,« siger Chris Østergaard.

Han fortæller at Virus112 og andre sikkerhedsfirmaer har fået forvarsler fra det tyske politi og det har givet mulighed for at være på forkant med truslen.

Og fordi ormene er sendt ud meget tidligt på dagen har de ikke nået at slå stort igennem.

»At de kommer meget tidligt om morgenen betyder, at vi har folk der sidder og arbejder med det, før folk møder på arbejde, og begynder at tjekke mail. Var de sendt omkring klokken ni om morgenen, ville gennemslagskraften have været betydeligt større,« forklarer Chris Østergaard, der samtidig opfordrer alle computerbrugere til at opdatere deres antivirus.

Symantec kalder spredningsrisikoen for høj, men siger at sandsynligheden for skader er lav.

De tre Sober-varianter kan også finde ud af hvilket sprog de skal sende sig selv på. Den analyserer hvilket land det toplevel-domæne, som de mailadresser den sender sig selv til, hører til i. Hvis domænet slutter på for eksempel .de, bliver emnelinien i mailen på tysk, mens mails der sendes domæner der hører til i den engelsksprogede verden får en emnelinie på engelsk.

Alle de store sikkerhedsfirmaer har advisories omkring Sober-varianterne.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Københavnsområdet

    Unik System Design A/S

    QA Engineer

    Sydjylland

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Københavnsområdet

    Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27. maj 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

    Kirsten Skriver

    Renewtech ApS

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job