Tusinder kræver erstatning for iPhone-sporing i Sydkorea

I Sydkorea forlanger 27.612 personer en erstatning på 4.800 kroner hver for lagring af positionsdata.

Artikel top billede

Det ser ud til at den omstridte lagring af positionsdata kan blive meget dyr for Apple. I juni blev Apple dømt til at betale en erstatning på 4.000 kroner til en sydkoreansk advokat for lagring af hans data uden tilladelse. Nu vil den samme advokat – Kim Hyeong-seok – føre en sag på vejne af 27.612 personer i Sydkorea.

Kim Hyeong-seok fortalte onsdag, at sagsøgerne hver forlanger en erstatning på omkring 4.800 kroner fra Apple. Hvis Apple bliver dømt til at betale erstatning i denne størrelse, kommer det til at koste koncernen mere end 130 millioner kroner.

Tidligere i denne måned blev Apple idømt en symbolsk bøde på 15.000 kroner af det sydkoreanske telestyrelse. Det var den første bøde fra en statslig myndighed i sagen om positionsdata.

Som ComON kunne fortælle sidste år, har Apple brugt sine iPhones som en slags mobile Wi-Fi-scannere, der samler informationer om trådløse netværk i nærheden og sender disse data tilbage til Apple. På dén måde kan Apple opbygge en gigantisk database over Wi-Fi adgangspunkter, der kan bruges til at give mere præcis lokalisering af brugerne.

Denne afsløring fulgte i kølvandet på Street View-sagen, hvor Google måtte erkende at fotobilerne også havde samlet data fra trådløse netværk. Nu viste det sig, at iPhone-brugerne havde gjort akkurat det samme – uden at vide det.

Den gamle sag forfølger stadig Google – senest er det kommet frem, at bilerne også har registreret data om klienterne i de trådløse netværk. Det er også blevet afsløret, at de indsamlede data har været offentligt tilgængelige.

Apple kan heller ikke slippe fri af sagen. I påsken kom det frem at iOS-enheder gemmer oplysninger om hvor du har været i en fil, consolidated.db, der ligger gemt på den lokale enhed. Denne fil indeholder en liste med koordinater og tidspunkter som kan bruges til at spore din færden i det sidste år.

Siden sidste år har det altså været kendt, at Apple samler oplysninger om hvor iPhone-ejere har befundet sig. Men det nye er, at disse oplysninger også lå på den lokale enhed og blev gemt i et år. Det samme gælder for Android, dog i mindre omfang.

De sydkoreanske myndigheder har angiveligt fundet huller i iOS og Android som betyder at fremmede kan gå adgang til de gemte positionsdata. Både Google og Apple bliver opfordret til at kryptere informationerne – Apple fortæller dog, at man allerede har lukket hullet med iOS 4.3.3 opdateringen.

Danoffice IT

Infrastructure Specialist

Københavnsområdet

PensionDanmark

Projektleder

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger sin næste specialist i Exchange, mailflow og brugersupport

Københavnsområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: Fra identity-angreb til sikker genopretning

Identity-angreb rammer virksomhedens kontrolplan først. Få konkrete råd til at beskytte og gendanne AD og Entra ID, validere recovery og styrke cyberresiliensen. Deltag og lær hvordan du kan sikre hurtigere vej tilbage efter et angreb.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job