Har Apple manipuleret et foto af Samsungs tablet?

Apple har muligvis manipuleret et afgørende billede i sagen om Samsungs Galaxy Tab.

Artikel top billede

Forleden valgte en tysk domstol at forbyde salget af tavlecomputeren Galaxy Tab 10.1. Forbuddet gælder ikke kun for Tyskland, men også for alle andre EU-lande undtagen Holland. Apple mener at Samsung har kopieret designet fra iPad.

Men bevismaterialet er tvivlsomt. Et af de afgørende billeder, som Apple har brugt til at dokumentere sine påstande, er måske manipuleret. Det skriver Engadget

Det ovenstående billede stammer fra det materiale som Apple's advokater har fremlagt i retten. Det viser en Galaxy Tab 10.1 og en iPad. De ser jo meget ens ud med et størrelsesforhold på 4:3.

Men problemet er, at Galaxy Tab 10.1 faktisk har et størrelsesforhold på 16:10 og er meget tyndere end Apples tablet. Sådan ser det bare ikke ud på billedet.

De nøjagtige mål er 241,2 x 185,7 x 8,8 mm for iPad og 257 x 175 x 8,6 mm for Galaxy Tab 10.1. På billedet ser det ud som de er samme størrelse.

Det kan have været afgørende i dommerens vurdering af, om Samsung rent faktisk har kopieret designet fra Apple.

Engadget har også har taget sit eget billede hvor det er meget sværere at se lighederne mellem de to tablets. Det var hollandske Webwereld, der først kom på sporet af det mystiske billede.

Sagen skal behandles igen ved landsretten i Düsseldorf den 25. august.

 

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse