Apple forsøger at få europæisk Galaxy-forbud

Salget af Samsungs Android-tavlecomputere og smartphones i Galaxy-serien skal stoppes i hele Europa.

Artikel top billede

I Holland forsøger Apple nu at få en domstol til at udstede et europæisk forbud mod salget af tavlecomputere og smartphones i Galaxy-serien fra Samsung. Det skriver den hollandske nyhedstjeneste Webwereld, som har fået aktindsigt i sagens dokumenter.

Indtil nu har man troet, at Apple kun har forsøgt at stoppe salget af Galaxy Tab 10.1. Den meget omtalte sag i Tyskland, hvor Apple fik en domstol i Düsseldorf til at udstede et midlertidigt forbud, handlede kun om Galaxy Tab 10.1.

Dette forbud er senere blevet delvist ophævet og gælder i øjeblikket kun for det tyske marked.

Men Webwereld skriver altså, at Apple forsøger at få den hollandske domstol til at stoppe salget af alle Galaxy-produkterne – og det skal gælde for hele Europa.

Ligesom i den tyske sag hævder Apple også i den hollandske sag, at Samsung har kopieret designet til sine produkter.

Webwereld har dog fundet et manipuleret foto i sagsdokumenterne fra Apple. Det minder om det manipulerede billede, som blev afsløret i de tyske sagsakter. Her har Apple ændret størrelsesforholdet, så der er større lighed mellem Galaxy Tab og iPad.

Den hollandske domstol skal træffe sin beslutning den 15. september, men understreger samtidig at den ikke bliver gyldig før efter den 13. oktober.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S