Bilfirma udvikler selvhelende iPhone-case

Ny selvreparerende lak fra bilernes verden skal beskytte din smartphone.

Artikel top billede

Den nye Nissan Scratch Schield ligner en normal iPhone-case - men det japanske bilfirma fortæller, at den bruger et nyt materiale som selv er i stand til at reparere små ridser. Denne specielle lak er udviklet af Nissan sammen med University of Tokyo og Advanced Softmaterials og bruges allerede i flere bilmodeller. Det gælder blandt andet Nissan Murano, 370Z og X-Trail. Her forsvinder de fine ridser i lakken af sig selv i løbet af dage eller uger, afhængig af temperaturen, fortæller Nissan. 

Nu skal teknologien for første gang bruges i et produkt, der ikke er fra bilernes verden. Nissan Scratch Schield har en blød gel-lignende overflade og selve casen består af ABS plast. Det ydre lag er fremstillet af polyrotaxane, hvor den kemiske struktur er i stand til at vende tilbage til den oprindelige form og lukke ridser - altså reparere sig selv.

Små skader forsvinder allerede i løbet af en time, fortæller Nissan, mens større skader kan tage op til en uge at reparere.

Nissan har uddelt en lille bunke af prototyper til kunder og journalister, og hvis efterspørgslen er stor nok, vil man sætte det i produktion senere i år.

"Vi er meget begejstrerede over mulighederne i denne teknologi. I Japan har vi allerede indgået et samarbejde med mobiloperatøren NTT DoCoMo om at lade dem bruge Scratch Shield teknologien i deres N-03B mobiltelefon, og vi mener at denne teknologi har et stort potentialet uden for bilverden," siger Nissans europæiske direktør for forretningsudvikling, Bob Laishley.

I den kemiske industri sælger man allerede selvreparerende lak til f.eks. træoverflader, som bruger polymerer der er i stand til at vende tilbage til deres oprindelige form.

Flere andre bilteknologier har også fundet anvendelse på andre områder. Nissan har blandt andet udviklet den såkaldte Miniature Thermal Imaging Sensor for at kunne spotte fodgængere om natten. Denne teknologi bliver nu brugt til infrarøde varmemålere.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura