Bilfirma udvikler selvhelende iPhone-case

Ny selvreparerende lak fra bilernes verden skal beskytte din smartphone.

Artikel top billede

Den nye Nissan Scratch Schield ligner en normal iPhone-case - men det japanske bilfirma fortæller, at den bruger et nyt materiale som selv er i stand til at reparere små ridser. Denne specielle lak er udviklet af Nissan sammen med University of Tokyo og Advanced Softmaterials og bruges allerede i flere bilmodeller. Det gælder blandt andet Nissan Murano, 370Z og X-Trail. Her forsvinder de fine ridser i lakken af sig selv i løbet af dage eller uger, afhængig af temperaturen, fortæller Nissan. 

Nu skal teknologien for første gang bruges i et produkt, der ikke er fra bilernes verden. Nissan Scratch Schield har en blød gel-lignende overflade og selve casen består af ABS plast. Det ydre lag er fremstillet af polyrotaxane, hvor den kemiske struktur er i stand til at vende tilbage til den oprindelige form og lukke ridser - altså reparere sig selv.

Små skader forsvinder allerede i løbet af en time, fortæller Nissan, mens større skader kan tage op til en uge at reparere.

Nissan har uddelt en lille bunke af prototyper til kunder og journalister, og hvis efterspørgslen er stor nok, vil man sætte det i produktion senere i år.

"Vi er meget begejstrerede over mulighederne i denne teknologi. I Japan har vi allerede indgået et samarbejde med mobiloperatøren NTT DoCoMo om at lade dem bruge Scratch Shield teknologien i deres N-03B mobiltelefon, og vi mener at denne teknologi har et stort potentialet uden for bilverden," siger Nissans europæiske direktør for forretningsudvikling, Bob Laishley.

I den kemiske industri sælger man allerede selvreparerende lak til f.eks. træoverflader, som bruger polymerer der er i stand til at vende tilbage til deres oprindelige form.

Flere andre bilteknologier har også fundet anvendelse på andre områder. Nissan har blandt andet udviklet den såkaldte Miniature Thermal Imaging Sensor for at kunne spotte fodgængere om natten. Denne teknologi bliver nu brugt til infrarøde varmemålere.

KMD A/S

Senior Full Stack Developer

Københavnsområdet

KMD A/S

Senior Test Manager

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Conscia

Få en hurtigere, billigere og mere sikker AI-rejse

Slip for uforudsigelige omkostninger i skyen og opnå fuld datakontrol med en AI-pod, der samler al nødvendig infrastruktur i dit eget datacenter.

Navnenyt fra it-Danmark

Forte Advice har pr. 19. januar 2026 ansat Karoline Lotz Jonassen som Head of Business Design. Karoline skal især beskæftige sig med business design, og hvordan kunder strategisk innoverer eller arbejder med nye forretningsområder. Karoline kommer fra en stilling som Future Commerce Lead hos IMPACT Commerce. Nyt job

Karoline Lotz Jonassen

Forte Advice

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Joshua Pratt, 32 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at bruge sin tekniske knowhow og erfaring i teamet for extensions og integrationer. Han kommer fra en stilling som Tech Director hos NoA Ignite Denmark. Han har tidligere beskæftiget sig med komplekse webprojekter, senest udviklingen af det nye website og e-commerce-platform for tivoli.dk. Nyt job

Joshua Pratt

Idura

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

Lars Mørch

Idura

netIP har pr. 1. januar 2026 ansat Michael Kjøgx som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Konsulent hos Blue Byte og før da ATEA og XPconsult. Nyt job