Bilfirma udvikler selvhelende iPhone-case

Ny selvreparerende lak fra bilernes verden skal beskytte din smartphone.

Artikel top billede

Den nye Nissan Scratch Schield ligner en normal iPhone-case - men det japanske bilfirma fortæller, at den bruger et nyt materiale som selv er i stand til at reparere små ridser. Denne specielle lak er udviklet af Nissan sammen med University of Tokyo og Advanced Softmaterials og bruges allerede i flere bilmodeller. Det gælder blandt andet Nissan Murano, 370Z og X-Trail. Her forsvinder de fine ridser i lakken af sig selv i løbet af dage eller uger, afhængig af temperaturen, fortæller Nissan. 

Nu skal teknologien for første gang bruges i et produkt, der ikke er fra bilernes verden. Nissan Scratch Schield har en blød gel-lignende overflade og selve casen består af ABS plast. Det ydre lag er fremstillet af polyrotaxane, hvor den kemiske struktur er i stand til at vende tilbage til den oprindelige form og lukke ridser - altså reparere sig selv.

Små skader forsvinder allerede i løbet af en time, fortæller Nissan, mens større skader kan tage op til en uge at reparere.

Nissan har uddelt en lille bunke af prototyper til kunder og journalister, og hvis efterspørgslen er stor nok, vil man sætte det i produktion senere i år.

"Vi er meget begejstrerede over mulighederne i denne teknologi. I Japan har vi allerede indgået et samarbejde med mobiloperatøren NTT DoCoMo om at lade dem bruge Scratch Shield teknologien i deres N-03B mobiltelefon, og vi mener at denne teknologi har et stort potentialet uden for bilverden," siger Nissans europæiske direktør for forretningsudvikling, Bob Laishley.

I den kemiske industri sælger man allerede selvreparerende lak til f.eks. træoverflader, som bruger polymerer der er i stand til at vende tilbage til deres oprindelige form.

Flere andre bilteknologier har også fundet anvendelse på andre områder. Nissan har blandt andet udviklet den såkaldte Miniature Thermal Imaging Sensor for at kunne spotte fodgængere om natten. Denne teknologi bliver nu brugt til infrarøde varmemålere.

Læses lige nu

    Capgemini Danmark A/S

    IGNITE Graduate Program 2026

    Københavnsområdet

    Jyske Bank

    Mainframe-specialist med DevOps-mindset

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Machine Learning Operations Engineer til opbygning af Forsvarets nye IT-platform

    Midtjylland

    KMD A/S

    .NET-udvikler

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

    Huy Duc Nguyen

    Norriq Danmark A/S

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

    Laura Bøjer

    Netip A/S