Bilfirma udvikler selvhelende iPhone-case

Ny selvreparerende lak fra bilernes verden skal beskytte din smartphone.

Artikel top billede

Den nye Nissan Scratch Schield ligner en normal iPhone-case - men det japanske bilfirma fortæller, at den bruger et nyt materiale som selv er i stand til at reparere små ridser. Denne specielle lak er udviklet af Nissan sammen med University of Tokyo og Advanced Softmaterials og bruges allerede i flere bilmodeller. Det gælder blandt andet Nissan Murano, 370Z og X-Trail. Her forsvinder de fine ridser i lakken af sig selv i løbet af dage eller uger, afhængig af temperaturen, fortæller Nissan. 

Nu skal teknologien for første gang bruges i et produkt, der ikke er fra bilernes verden. Nissan Scratch Schield har en blød gel-lignende overflade og selve casen består af ABS plast. Det ydre lag er fremstillet af polyrotaxane, hvor den kemiske struktur er i stand til at vende tilbage til den oprindelige form og lukke ridser - altså reparere sig selv.

Små skader forsvinder allerede i løbet af en time, fortæller Nissan, mens større skader kan tage op til en uge at reparere.

Nissan har uddelt en lille bunke af prototyper til kunder og journalister, og hvis efterspørgslen er stor nok, vil man sætte det i produktion senere i år.

"Vi er meget begejstrerede over mulighederne i denne teknologi. I Japan har vi allerede indgået et samarbejde med mobiloperatøren NTT DoCoMo om at lade dem bruge Scratch Shield teknologien i deres N-03B mobiltelefon, og vi mener at denne teknologi har et stort potentialet uden for bilverden," siger Nissans europæiske direktør for forretningsudvikling, Bob Laishley.

I den kemiske industri sælger man allerede selvreparerende lak til f.eks. træoverflader, som bruger polymerer der er i stand til at vende tilbage til deres oprindelige form.

Flere andre bilteknologier har også fundet anvendelse på andre områder. Nissan har blandt andet udviklet den såkaldte Miniature Thermal Imaging Sensor for at kunne spotte fodgængere om natten. Denne teknologi bliver nu brugt til infrarøde varmemålere.

Læses lige nu

    Event: Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Sikkerhed | København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    20. januar 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

    Kelly Lyng Luvigsen

    VisionBird

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

    Jimmi Overgaard

    Netip A/S

    Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Morten Eskildsen som UX Lead. Han skal især beskæftige sig med styrke bureauets kompetencer inden for UX og digital strategi i konsulentteamet og arbejde på tværs af alle afdelinger. Han kommer fra en stilling som CDO, UX & Digital Strategy Consultant hos Zupa. Nyt job

    Morten Eskildsen

    Signifly