Bilfirma udvikler selvhelende iPhone-case

Ny selvreparerende lak fra bilernes verden skal beskytte din smartphone.

Artikel top billede

Den nye Nissan Scratch Schield ligner en normal iPhone-case - men det japanske bilfirma fortæller, at den bruger et nyt materiale som selv er i stand til at reparere små ridser. Denne specielle lak er udviklet af Nissan sammen med University of Tokyo og Advanced Softmaterials og bruges allerede i flere bilmodeller. Det gælder blandt andet Nissan Murano, 370Z og X-Trail. Her forsvinder de fine ridser i lakken af sig selv i løbet af dage eller uger, afhængig af temperaturen, fortæller Nissan. 

Nu skal teknologien for første gang bruges i et produkt, der ikke er fra bilernes verden. Nissan Scratch Schield har en blød gel-lignende overflade og selve casen består af ABS plast. Det ydre lag er fremstillet af polyrotaxane, hvor den kemiske struktur er i stand til at vende tilbage til den oprindelige form og lukke ridser - altså reparere sig selv.

Små skader forsvinder allerede i løbet af en time, fortæller Nissan, mens større skader kan tage op til en uge at reparere.

Nissan har uddelt en lille bunke af prototyper til kunder og journalister, og hvis efterspørgslen er stor nok, vil man sætte det i produktion senere i år.

"Vi er meget begejstrerede over mulighederne i denne teknologi. I Japan har vi allerede indgået et samarbejde med mobiloperatøren NTT DoCoMo om at lade dem bruge Scratch Shield teknologien i deres N-03B mobiltelefon, og vi mener at denne teknologi har et stort potentialet uden for bilverden," siger Nissans europæiske direktør for forretningsudvikling, Bob Laishley.

I den kemiske industri sælger man allerede selvreparerende lak til f.eks. træoverflader, som bruger polymerer der er i stand til at vende tilbage til deres oprindelige form.

Flere andre bilteknologier har også fundet anvendelse på andre områder. Nissan har blandt andet udviklet den såkaldte Miniature Thermal Imaging Sensor for at kunne spotte fodgængere om natten. Denne teknologi bliver nu brugt til infrarøde varmemålere.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra SoftwareOne

    Glem hypen: Her er tre steder hvor AI allerede leverer

    Ifølge SoftwareOne ligger de reelle AI-gevinster gemt i områder af central betydning for forretningen.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse
    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S

    Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

    Morten Plannthin Lund

    Industriens Pension

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

    Rasmus Stage Sørensen

    Norriq Danmark A/S