Hvor farlig er Java?

Java river huller i it-sikkerheden på både Windows og Mac. Men det er svært at undvære.

Artikel top billede

De seneste dages udbrud af Flashback-trojaneren på Mac-computere har igen sat fokus på sikkerheds-problemer med Java. Flashback bruger et Java-sikkerhedshul til at smutte ind på computeren uden at brugeren behøver foretage sig noget. Det er en kendt sag, at it-kriminelle i stigende grad udnytter huller i tredjeparts-software som Flash, PDF og Java.

Selv hvis operativsystemet er opdateret med de seneste sikkerhedsrettelser, kan man ikke være sikker på, om der lurer en sårbarhed i Java-installationen eller et andet tilføjelsesprogram til browseren.

Hvis man vil være helt sikker, bør man slette Java på computeren. Men er det overhovedet realistisk? Hos ZDNet har man kigget på, om det er praktisk muligt at slippe for at bruge Java.

Det viser sig, at der er utrolig mange programmer, som benytter Java Runtime Engine (JRE). Det gælder alt fra populære spil som Minecraft og Runescape til Adobe Creative Suite 5.5, OpenOffice (som bruger Java til databasen) og Cisco AnyConnect. 

I nogle tilfælde er det kun enkelte funktioner, der kræver Java, men man kan også risikere at programmet slet ikke vil starte uden JRE.

Som danske brugere har vi et helt særligt problem. Den fælles login-platform NemID anvender nemlig en såkaldt Java-applet og kræver altså at man har Java installeret på computeren.

Der har tidligere været kritik af sammenhængen mellem NemID og Java, for antallet af sårbarheder i Java vokser markant.

Microsofts sikkerhedsfolk stoppede således flere end 27 millioner Java-exploits fra midten af 2010 til midten af 2011, og hackere lancerer fortsat i rekordfart angreb, der udnytter sårbarheder i Oracles Java-software.

NemID hævder selv at den valgte Java-løsning er sikker. Men problemet ligger i, at det overhovedet er nødvendigt at have Java på sin computer for at bruge netbanken og andre tjenester.

For som det seneste Flashback-udbrud viser, kan det hurtigt rive et hul i sikkerheden - selv på Mac-computere, som ellers ikke har været så udsat for virus.

En undersøgelse fra danske CSIS viste sidste år, at 37 pct. af alle inficeringer på Windows sker gennem Java JRE.

ZDNet foreslår at man bør deaktivere Java i sin primære browser og så bruge en sekundær browser med Java aktiveret til de tjenester, som kræver denne teknologi. Dermed kan man i det mindste surfe lidt mere sikkert på nettet.

Annonceindlæg fra Deloitte

Agentic AI er et paradoksalt undervurderet, men fuldmodent teknologiområde

Hvorfor er der ikke flere, der lykkes med Agentic AI? Fordi de mangler at håndtere mellemregningerne fra POC til storskalaløsning.

Navnenyt fra it-Danmark

TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S

Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

Simeon Dimitrov

Lector ApS