Hacker-angreb lukker Adobe-forum

En hacker har fået fat i data om 150.000 brugere hos Adobe. Se her, hvem hackerens næste mål er.

Artikel top billede

Adobe har midlertidigt lukket sit brugerforum Connectusers.com efter et hacker-indbrud, hvor data om mindst 150.000 brugere er blevet stjålet. En egyptisk hacker med kaldenavnet ViruS_HimA skriver i en besked på Pastebin, at han har fået i hele databasen på en af Adobes servere.

Den indeholder både mailadresser og kodeord for mange af Adobes medarbejdere, kunder og partnere. Der skulle også være mange brugere fra det amerikanske militær, Google og NASA.

Det pågældende brugerforum anvendes til at dele erfaringer med tjenesten Connect, der bliver brugt til online-konferencer, e-læring og webinarer.

I et blogindlæg bekræfter Adobe, at man har været udsat for et hackerangreb, og samtidig understreger selskabet, at selve Connect-tjenesten ikke er berørt.

Nu bliver kodeordene for alle brugerne nulstillet. Men mange brugere anvender sandsynligvis det samme kodeord på forskellige tjenester, og det betyder så at man kan blive nødt til at ændre sit kodeord på alle tjenesterne for at være helt sikker.

Adobe minder da også om, at det anbefales at bruge forskellige kodeord og ikke blot det samme kodeord til alle sine brugerkonti.

ViruS_HimA forklarer, at aktionen skal skabe opmærksomhed omkring, at Adobe har været meget langsom til at reagere på sikkerheds-problemer. I nogle tilfælde er der gået tre-fire måneder, inden man er klar med en patch.

Ifølge Dark Reading har hackeren udnyttet et såkaldt SQL Injection-sikkerhedshul til at trænge ind på serveren.

Den samme hacker fortæller også, at Yahoo er det næste mål.

Annonce

Politiets Efterretningstjeneste

AI/ML udvikler i PET

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Consultant

Midtjylland

Annonceindlæg fra Cognizant

93 % af alle job påvirkes af AI. Hvad betyder det for danske virksomheder?

I mange år har vi talt om, hvordan AI en dag ville forandre arbejdslivet. Nu er "en dag" blevet til i dag.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

Thomas Harboe Hald

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S