Hacker-angreb lukker Adobe-forum

En hacker har fået fat i data om 150.000 brugere hos Adobe. Se her, hvem hackerens næste mål er.

Artikel top billede

Adobe har midlertidigt lukket sit brugerforum Connectusers.com efter et hacker-indbrud, hvor data om mindst 150.000 brugere er blevet stjålet. En egyptisk hacker med kaldenavnet ViruS_HimA skriver i en besked på Pastebin, at han har fået i hele databasen på en af Adobes servere.

Den indeholder både mailadresser og kodeord for mange af Adobes medarbejdere, kunder og partnere. Der skulle også være mange brugere fra det amerikanske militær, Google og NASA.

Det pågældende brugerforum anvendes til at dele erfaringer med tjenesten Connect, der bliver brugt til online-konferencer, e-læring og webinarer.

I et blogindlæg bekræfter Adobe, at man har været udsat for et hackerangreb, og samtidig understreger selskabet, at selve Connect-tjenesten ikke er berørt.

Nu bliver kodeordene for alle brugerne nulstillet. Men mange brugere anvender sandsynligvis det samme kodeord på forskellige tjenester, og det betyder så at man kan blive nødt til at ændre sit kodeord på alle tjenesterne for at være helt sikker.

Adobe minder da også om, at det anbefales at bruge forskellige kodeord og ikke blot det samme kodeord til alle sine brugerkonti.

ViruS_HimA forklarer, at aktionen skal skabe opmærksomhed omkring, at Adobe har været meget langsom til at reagere på sikkerheds-problemer. I nogle tilfælde er der gået tre-fire måneder, inden man er klar med en patch.

Ifølge Dark Reading har hackeren udnyttet et såkaldt SQL Injection-sikkerhedshul til at trænge ind på serveren.

Den samme hacker fortæller også, at Yahoo er det næste mål.

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

29 april 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse