Hacker-angreb lukker Adobe-forum

En hacker har fået fat i data om 150.000 brugere hos Adobe. Se her, hvem hackerens næste mål er.

Artikel top billede

Adobe har midlertidigt lukket sit brugerforum Connectusers.com efter et hacker-indbrud, hvor data om mindst 150.000 brugere er blevet stjålet. En egyptisk hacker med kaldenavnet ViruS_HimA skriver i en besked på Pastebin, at han har fået i hele databasen på en af Adobes servere.

Den indeholder både mailadresser og kodeord for mange af Adobes medarbejdere, kunder og partnere. Der skulle også være mange brugere fra det amerikanske militær, Google og NASA.

Det pågældende brugerforum anvendes til at dele erfaringer med tjenesten Connect, der bliver brugt til online-konferencer, e-læring og webinarer.

I et blogindlæg bekræfter Adobe, at man har været udsat for et hackerangreb, og samtidig understreger selskabet, at selve Connect-tjenesten ikke er berørt.

Nu bliver kodeordene for alle brugerne nulstillet. Men mange brugere anvender sandsynligvis det samme kodeord på forskellige tjenester, og det betyder så at man kan blive nødt til at ændre sit kodeord på alle tjenesterne for at være helt sikker.

Adobe minder da også om, at det anbefales at bruge forskellige kodeord og ikke blot det samme kodeord til alle sine brugerkonti.

ViruS_HimA forklarer, at aktionen skal skabe opmærksomhed omkring, at Adobe har været meget langsom til at reagere på sikkerheds-problemer. I nogle tilfælde er der gået tre-fire måneder, inden man er klar med en patch.

Ifølge Dark Reading har hackeren udnyttet et såkaldt SQL Injection-sikkerhedshul til at trænge ind på serveren.

Den samme hacker fortæller også, at Yahoo er det næste mål.

Læses lige nu

    BEC

    Implementation Consultant

    Region Sjælland

    Patent- og Varemærkestyrelsen

    Softwareudvikler

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Nordjylland

    KMD A/S

    Senior Business Consultant

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra DE-CIX

    Enhver strategi for applikationsmodernisering bør tage netværket med fra start

    Modernisering af ældre on-premise-applikationer til cloud-løsninger er en topprioritet for virksomheder globalt.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

    Hans Christian Thisen

    Norriq Danmark A/S

    Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

    Søren Vindfelt Røn

    Norriq Danmark A/S

    VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

    Kelly Lyng Luvigsen

    VisionBird