Hacker-angreb lukker Adobe-forum

En hacker har fået fat i data om 150.000 brugere hos Adobe. Se her, hvem hackerens næste mål er.

Artikel top billede

Adobe har midlertidigt lukket sit brugerforum Connectusers.com efter et hacker-indbrud, hvor data om mindst 150.000 brugere er blevet stjålet. En egyptisk hacker med kaldenavnet ViruS_HimA skriver i en besked på Pastebin, at han har fået i hele databasen på en af Adobes servere.

Den indeholder både mailadresser og kodeord for mange af Adobes medarbejdere, kunder og partnere. Der skulle også være mange brugere fra det amerikanske militær, Google og NASA.

Det pågældende brugerforum anvendes til at dele erfaringer med tjenesten Connect, der bliver brugt til online-konferencer, e-læring og webinarer.

I et blogindlæg bekræfter Adobe, at man har været udsat for et hackerangreb, og samtidig understreger selskabet, at selve Connect-tjenesten ikke er berørt.

Nu bliver kodeordene for alle brugerne nulstillet. Men mange brugere anvender sandsynligvis det samme kodeord på forskellige tjenester, og det betyder så at man kan blive nødt til at ændre sit kodeord på alle tjenesterne for at være helt sikker.

Adobe minder da også om, at det anbefales at bruge forskellige kodeord og ikke blot det samme kodeord til alle sine brugerkonti.

ViruS_HimA forklarer, at aktionen skal skabe opmærksomhed omkring, at Adobe har været meget langsom til at reagere på sikkerheds-problemer. I nogle tilfælde er der gået tre-fire måneder, inden man er klar med en patch.

Ifølge Dark Reading har hackeren udnyttet et såkaldt SQL Injection-sikkerhedshul til at trænge ind på serveren.

Den samme hacker fortæller også, at Yahoo er det næste mål.

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Computerworld Cyber Briefing: Cyberresiliens

    De fleste organisationer har en plan for recovery. Få ved dog, hvilke systemer der skal op at køre først for at holde forretningen i gang. Kom med, når vi ser nærmere på, hvordan Cohesity, Dustin og HPE hjælper organisationer med at definere og...

    It-løsninger | Horsens

    Dynamics AX og FO: Næste kapitel for din virksomhed

    Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

    Jura | København

    Compliance Day 2026

    Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,