Spotify: Ja, vi er blevet hacket

Streaming-tjenesten Spotify er blevet hacket. Musikpusheren er nu ude med en forklaring om, hvad du som Spotify-bruger kan forvente af sikkerhedstiltag i de kommende dage.

Artikel top billede

Musikstreaming-tjenesten Spotify er det seneste skud på stammen af store internet-bikse, der er blevet ramt af hackerangreb.

Musiktjenestens tekniske direktør Oskar Stål skriver således på selskabets blog, at der har været uautoriseret adgang til Spotifys systemer og data.

Derfor ønsker han at klargøre, præcis hvordan selskabet er blevet ramt, og hvilke modtræk musiktjenesten har spillet ud med.

Flere skal logge på tjenesten

"Så snart vi blev opmærksomme på indbrud, påbegyndte vi øjeblikkeligt en undersøgelse, for databeskyttelse er af stor betydning for os på Spotify, og det er derfor, vi melder ud, som vi gør," forklarer Oskar Stål fra Spotify indledningsvist.

Han fortæller, at de indtrængende 'kun' er nået til én Spotify-brugers data, og at denne ene brugers datasæt ikke indeholder passwords og finansielle oplysninger såsom kreditkortinformationer.

"Vi har kontaktet denne bruger, og baseret på vores undersøgelser er der ikke noget, der tyder på, at der er øget risici for vores brugere i forbindelse med denne hændelse," fortæller Oskar Stål.

Spotifys CTO forklarer, at angrebet påvirker andre brugere, som bliver bedt om brugernavn og passwords, når de skal logge på i de kommende dage frem for at forvente det automatiske login.

Android-brugere skal opdatere

Samtidig opfordrer han specifikt Android-brugerne af Spotify til at opgradere deres app.

"I den nuværende situation behøver vores iOS- og Windows-brugere ikke at gøre noget," lyder det på Spotify-bloggen.

Oskar Stål skriver også, at når Android-brugerne opgraderer, skal deres playlister i offline-tilstand hentes igen til den opgraderede version.

"Vi undskylder ulejligheden, men vi håber, at du forstår, at det er en nødvendig forholdsregel for at sikre kvaliteten af vores service og for at beskytte vores brugere," skriver Oskar Stål.

Han runder af med at konstatere, at Spotify vil træffe yderligere sikkerhedsforanstaltninger i de kommende dage.


Mega-hack mod amerikansk it-gigant - 145 millioner skal skifte password


Hackerangreb rammer en tredjedel af befolkningen

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Trustworks

    Tillid i en Zero-Trust verden

    Med voksende trusler, nye EU-krav og øget kompleksitet er cybersikkerhed nu en central ledelsesopgave på linje med strategi og økonomi.

    Navnenyt fra it-Danmark

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

    Alexander Bendix

    Norriq Danmark A/S