Ransomware-netværk med 90.000 daglige ofre optrevlet: Sådan fungerede det

Et hackernetværk med ransomware som speciale er blevet optrevlet. It-kriminelle har brugt det særlige netværk til at ramme brugere i Danmark og andre lande med hacker-værktøjet Angler.

Artikel top billede

Mange danske virksomheder, offentlige institutioner og private har i det seneste år været ofre for ransomware, hvor it-kriminelle krypterer filerne på maskinen og kræver løsepenge for at frigive dem igen.

Læs eksempelvis: Arbejdsskadestyrelsen på vej i fuld drift efter krav om løsepenge: "Vi har ikke betalt en krone"

Et af de mest benyttede ransomware-redskab hedder Angler.

En af hackergrupperne, der netop har anvendt Angler, har benyttet et særligt netværk kaldet Limestone Networks til at ramme ofrene med.

Det fortæller it-virksomheden Cisco, der også beretter, at en sammenslutning af sikkerhedsfolk nu har lukket det netværk ned.

"Vores sikkerheds-team kunne se, at næsten hvert andet angreb med Angler fandt sted via et bestemt netværk kaldet Limestone Networks. Sammen med en række andre aktører var vi i stand til at lukke adgangen til alle inficerede netværk og sørge for, at nye potentielle ofre ikke blev truet af angrebene," fortæller Christian Heinel, teknisk chef for Cisco Security i Nordeuropa.

Angler angriber gennem sårbarheder i eksempelvis Flash, Java og Silverlight, og derfor er det afgørende, at man som bruger sørger for at opdatere disse programmer.

Ifølge Cisco stod netværket for op til 50 procent af al Angler-aktivitet og ramte op til 90.000 brugere dagligt.

Pengestrøm

Det nu lukkede angrebsnetværk på Limestone Networks udgjorde en betydelig international pengestrøm for hackere, der har benyttet både falsk annoncering, det såkaldte malvertising, og afpresningssoftware.

"Vores analyse af netværksaktiviteten viste, at en enkelt server stod for halvdelen af al aktivitet og genererede 200 millioner kroner årligt fra ransomware-angreb alene," siger Christian Heinel.

Beløbene bliver for størstedelens vedkommende betalt i Bitcoins via anonyme netværk som TOR og I2P.

Efter optrevlingen af angrebsnetværket har Cisco observeret et fald i Angler-angreb.

Det er langt fra første gang at netværk og botnet lukkes ned.

Læs mere her: Stort botnet (måske) skudt i sænk: Derfor er Beebone-botnettet en udspekuleret sag

Ofte dukker de dog hurtigt op til overfladen igen.

Flash er en bandit

Sårbarheder i Adobe Flash er det helt store problem, når ondsindet kode som Angler skaffer sig vej til din maskine.

Konkret har Cisco i første halvår 2015 registreret en 66 procent stigning i antallet af sårbarheder i Adobe Flash til i alt 62 sårbarheder, der har resulteret i kode-eksekvering på brugernes maskiner.

Læs også: Sikkerhedskaos: Flash nærmer sig sin dødsdag

Derfor har mange brugere svært ved at følge med i forhold til Adobe Flash-opdateringerne.

Det er netop denne mangel på de nyeste opdateringer hos brugerne, som de it-kriminelle forsøger at udnytte med et værktøj som Angler.

Samme sikkerheds-problemstilling gør sig i øvrigt gældende med blandt andet Java og andre populære teknologier, vurderer Cisco.

Du kan finde en teknisk analyse omkring Limestone Networks her.

Læs også:
På bare et år: Seks ud af 10 danske virksomheder ramt af it-kriminalitet

Pas på: Mere end 250 danske websider spreder ransomware

Arbejdsskadestyrelsen på vej i fuld drift efter krav om løsepenge: "Vi har ikke betalt en krone"

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    STELLA CARE ApS

    Backend-udvikler (AI-Native)

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-specialister til WAN, Routing og Switching

    Midtjylland

    Red Barnet

    Software developer til Red Barnets IT-team

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job