Statsovervågning af danske virksomheder: Center for Cybersikkerhed har ulovligt kigget med i filer

Center for Cybersikkerhed har handlet i strid med loven, der er opkaldt efter centeret selv. Det slår Tilsynet med Efterretningstjenester fast i ny rapport.

Artikel top billede

Forsvarets Efterretningstjenestes digitale forsvarsenhed Center for Cybersikkerhed (CFCS), har igen handlet i strid med CFCS-loven i centerets arbejde med de virksomheder, der er tilknyttet centerets sensornetværk.

Det slår Tilsynet med Efterretningstjenesterne (TET) fast i dens seneste årsrapport - redegørelser for 2020 - som tilsynet netop har offentliggjort.

I den årlige opgørelse har det uafhængige tilsyn både gjort status over Politiets Efterretningstjeneste (PET), Forsvarets Efterretningstjeneste (FE) og altså Center for Cybersikkerhed (CFCS).

En af de ting, som tilsynet har undersøgt, er CFCS's sensornetværk, som flere danske virksomheder er tilsluttet, og som giver centeret adgang til al indgående og udgående datatrafik for de pågældende virksomheder.

I CFCS-rapporten konstaterer tilsynet, at "centret behandlede sensordata på to af de tilfældigt udtrukne sensorer på sensornetværket i strid med CFCS-lovens § 17, stk. 2."

Præcist hvor mange sensorer, der er i CFCS's sensornetværk er ikke offentligt tilgængeligt, og CFCS har før nægtet at svare Computerworld på, hvor mange virksomheder, der er tilknyttet netværket.

13 filer i strid med loven

Også kontroller med CFCS's it-miljøer foretog TET under tilsynet. Ét af disse miljøer, var særligt problematisk.

Her konstateres det, at "13 filer blev behandlet i strid med CFCS-lovens § 17, stk. 1, hvilket CFCS erklærede sig enig i," konstaterer TET.

"Endvidere viste kontrollen af analyseværktøjer, at oplysningerne i begge analysesystemer behandles i strid med tilsynets fortolkning af CFCS-loven [...]," lyder det videre.

Derfor henstiller tilsynet til, at CFCS ikke fortager en løbende vurdering af, om der fortsat er behov for at behandle sensordata i analysesystemet.

CFCS og TET er god uenige om fortolkningen af CFCS-loven, og TET har derfor forelagt spørgsmålet for forsvarsministeren, som de to instanser nu venter svar fra.

Hertil kommer, at TET, under sit tilsyn har iagtaget en medarbejder behandle data udenfor den behandlingsramme, som CFCS selv har opgivet som formålet emd behandlingen.

I forbindelse med dette bemærker TET, at "behandling af personoplysninger til andre formål, efter at det oprindelige formål med behandlingen er afsluttet, efter tilsynets opfattelse vil være i strid med CFCS-loven".

Manglende logning

Tilsynet har i 2020 ikke foretaget den planlagte kontrol af CFCS’ videregivelse af
data indeholdende personoplysninger til andre myndigheder, virksomheder og
udenlandske samarbejdspartnere med fokus på centrets overholdelse af CFCSlovens §§ 10 og 16.

Tilsynet anmodede i januar 2020 CFCS om, at etablere logning af systemer, som anvendes til videregivelse af personoplysninger med henblik på at anvende logudtræk fra disse til kontrol af centrets videregivelse af data indeholdende personoplysninger til andre myndigheder, virksomheder og udenlandske samarbejdspartnere i 2020.

CFCS oplyste i oktober 2020, at centret ikke har etableret den logning, som tilsynet
anmodede om i januar 2020. I maj 2021 har CFCS fremsendt logmateriale for de pågældende systemer

Dette har altså forhindret tilsynet i arbejdet med at kontrollere CFCS's videregivelser af personoplysninger til nævnte instanser.

Tilsynet med Efterretningstjenesterne er et uafhængigt kontrolorgan, hvis formål er at føre tilsyn med Center for Cybersikkerhed (CFCS), Politiets Efterretningstjeneste (PET), Forsvarets Efterretningstjeneste (FE) og Rigspolitiets PNR-enhed i forhold til disses behandling af personoplysninger.

Læs hele årsredegørelsen her.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Klampenborg

    CISO Challenges 2026 - København

    Computerworld stiller skarpt på, hvordan du som CISO eller sikkerhedsansvarlig, kan leve op til alle krav om sikkerhed og risikostyring, gennem dialog og erfaringsudveksling. Gennem både korte oplæg og rundbordsdiskussioner, vil du blive klædt på...

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Sikkerhed | Online

    Connected sikkerhed: Sådan samles netværk, drift og sikkerhed i én platform

    Få indblik i, hvordan NaaS og SOC samler netværk og sikkerhed i én platform. Hør Semler Group dele erfaringer med hurtigere trusselsrespons, færre leverandører og mindre kompleks drift. Deltag og se, hvordan moderne sikkerhedsdrift skalerer i...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS