Statsovervågning af danske virksomheder: Center for Cybersikkerhed har ulovligt kigget med i filer

Center for Cybersikkerhed har handlet i strid med loven, der er opkaldt efter centeret selv. Det slår Tilsynet med Efterretningstjenester fast i ny rapport.

Artikel top billede

Forsvarets Efterretningstjenestes digitale forsvarsenhed Center for Cybersikkerhed (CFCS), har igen handlet i strid med CFCS-loven i centerets arbejde med de virksomheder, der er tilknyttet centerets sensornetværk.

Det slår Tilsynet med Efterretningstjenesterne (TET) fast i dens seneste årsrapport - redegørelser for 2020 - som tilsynet netop har offentliggjort.

I den årlige opgørelse har det uafhængige tilsyn både gjort status over Politiets Efterretningstjeneste (PET), Forsvarets Efterretningstjeneste (FE) og altså Center for Cybersikkerhed (CFCS).

En af de ting, som tilsynet har undersøgt, er CFCS's sensornetværk, som flere danske virksomheder er tilsluttet, og som giver centeret adgang til al indgående og udgående datatrafik for de pågældende virksomheder.

I CFCS-rapporten konstaterer tilsynet, at "centret behandlede sensordata på to af de tilfældigt udtrukne sensorer på sensornetværket i strid med CFCS-lovens § 17, stk. 2."

Præcist hvor mange sensorer, der er i CFCS's sensornetværk er ikke offentligt tilgængeligt, og CFCS har før nægtet at svare Computerworld på, hvor mange virksomheder, der er tilknyttet netværket.

13 filer i strid med loven

Også kontroller med CFCS's it-miljøer foretog TET under tilsynet. Ét af disse miljøer, var særligt problematisk.

Her konstateres det, at "13 filer blev behandlet i strid med CFCS-lovens § 17, stk. 1, hvilket CFCS erklærede sig enig i," konstaterer TET.

"Endvidere viste kontrollen af analyseværktøjer, at oplysningerne i begge analysesystemer behandles i strid med tilsynets fortolkning af CFCS-loven [...]," lyder det videre.

Derfor henstiller tilsynet til, at CFCS ikke fortager en løbende vurdering af, om der fortsat er behov for at behandle sensordata i analysesystemet.

CFCS og TET er god uenige om fortolkningen af CFCS-loven, og TET har derfor forelagt spørgsmålet for forsvarsministeren, som de to instanser nu venter svar fra.

Hertil kommer, at TET, under sit tilsyn har iagtaget en medarbejder behandle data udenfor den behandlingsramme, som CFCS selv har opgivet som formålet emd behandlingen.

I forbindelse med dette bemærker TET, at "behandling af personoplysninger til andre formål, efter at det oprindelige formål med behandlingen er afsluttet, efter tilsynets opfattelse vil være i strid med CFCS-loven".

Manglende logning

Tilsynet har i 2020 ikke foretaget den planlagte kontrol af CFCS’ videregivelse af
data indeholdende personoplysninger til andre myndigheder, virksomheder og
udenlandske samarbejdspartnere med fokus på centrets overholdelse af CFCSlovens §§ 10 og 16.

Tilsynet anmodede i januar 2020 CFCS om, at etablere logning af systemer, som anvendes til videregivelse af personoplysninger med henblik på at anvende logudtræk fra disse til kontrol af centrets videregivelse af data indeholdende personoplysninger til andre myndigheder, virksomheder og udenlandske samarbejdspartnere i 2020.

CFCS oplyste i oktober 2020, at centret ikke har etableret den logning, som tilsynet
anmodede om i januar 2020. I maj 2021 har CFCS fremsendt logmateriale for de pågældende systemer

Dette har altså forhindret tilsynet i arbejdet med at kontrollere CFCS's videregivelser af personoplysninger til nævnte instanser.

Tilsynet med Efterretningstjenesterne er et uafhængigt kontrolorgan, hvis formål er at føre tilsyn med Center for Cybersikkerhed (CFCS), Politiets Efterretningstjeneste (PET), Forsvarets Efterretningstjeneste (FE) og Rigspolitiets PNR-enhed i forhold til disses behandling af personoplysninger.

Læs hele årsredegørelsen her.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Infrastruktur | Horsens

    Enterprise Architecture Day 2026: Sikker og strategisk suverænitet

    Få ny inspiration til arbejdet med EA – fra sikkerhed og compliance til orkestrering, omkostningsoptimering og cloud governance i en usikker og ustabil tid.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

    Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

    Digital transformation | København Ø

    Sådan etablerer du digital suverænitet

    Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

    Per Glentvor

    Lector ApS

    Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Mark Michaelsen

    Aarhus Kommune

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job