Microsoft, Meta, Google og Twitter har skrevet under: Nu skydes krigen mod falske nyheder, deep fakes og falske profiler igang - se detaljerne i aftalen her

Digitale giganter som Microsoft, Google, Facebook og Twitter har forpligtet sig til at skrue gevaldigt op for bekæmpelse af deepfakes og falske profiler på selskabernes platforme - EU-bøder i milliardstørrelsen truer, hvis det kikser.

Artikel top billede

(Foto: unsplash)

Kampen mod falske nyheder, deepfakes og falske profiler på de sociale medier får nu en gevaldig opprioritering i form af nye EU-regler mod disinfomation - og der medfølger trusler om gigantiske bøder, hvis det kikser.

Digitale giganter som Amazon, TikTok, Google og Meta har sammen med over 30 virksomheder netop skrevet under på, at de vil overholde de nye regler. Det skriver Reuters.

Underskriverne har nu seks måneder til at gennemføre de ændringer, der skal til for at overholde de nye regler.

Reglerne kaldes Code of Practice against disinformation.

Bødestørrelsen for overtrædelser kan være op til seks procent af et selskabs globale omsætning.

De nye regler er forbundet til EU’s Digital Services Act (DSA), som blev vedtaget tidligere i år. Ifølge EU-kommissær for det indre marked Thierry Breton er DSA den juridiske ramme om den opdaterede Code of Practice inklusiv de heftige bødestørrelser.

Her er de nye regler

Den nye aftale omfatter 44 forpligtelser og 128 specifikke indsatser på følgende områder:

Beskæring af de økonomiske incitamenter til udbydere af disinformation

Måler er at sikre, disinformation ikke drager fordel af annonceindtægter.

Underskriverne forpligter sig til stærkere foranstaltninger for at undgå at placere reklamer ved siden af ​​disinformation, såvel som spredning af reklamer, der indeholder disinformation.

Reglerne etablerer også et mere effektivt samarbejde mellem aktørerne i reklamesektoren, hvilket muliggør stærkere fælles handling.

Gennemsigtighed i politisk reklame

Underskrivere skal indføre stærkere gennemsigtighed, hvilket giver brugerne mulighed for nemt at genkende politiske annoncer ved at give mere effektiv mærkning.

De skal også afsløre, hvem der er sponsor samt annonceudgifter og visningsperiode. Desuden forpligter underskriverne sig til at etablere effektive og søgbare annoncebiblioteker til politisk annoncering.

Sikring af tjenesternes integritet

De nye regler skal reducere manipulerende adfærd, der bruges til at sprede disinformation (f.eks. falske konti, bot-drevet forstærkning, personefterligning, ondsindede deep fakes) og etablerer et stærkere samarbejde mellem underskrivere for at bekæmpe udfordringerne i forbindelse med sådanne teknikker.

De vil også være forpligtet til med jævne mellemrum at gennemgå listen over taktikker, teknikker og procedurer (TTP'er), der anvendes af ondsindede aktører, og vil implementere klare politikker, der dækker identificeret adfærd og praksis.

Bemyndigelse af brugere

Brugere vil blive bedre beskyttet mod disinformation gennem forbedrede værktøjer til at genkende, forstå og markere desinformation.

De nye regler vil især sikre, at der indføres sikker designpraksis for at begrænse spredningen af ​​disinformation og sikre mere gennemsigtighed i deres anbefalingssystemer.

Bemyndigelse af forskere

Onlineplatforme skal give bedre støtte til forskning i disinformation. Forskere vil få en bedre og bredere adgang til platforms data.

Dette betyder automatiseret adgang til ikke-personlige, anonymiserede, aggregerede eller åbenlyst offentliggjorte data, og at man arbejde hen imod at etablere en forvaltningsstruktur for at forenkle adgangen til data, der kræver yderligere undersøgelse.

Styrkelse af faktatjek-fællesskabet

De nye regler vil udvide dækningen af ​​faktatjek på tværs af alle EU-medlemsstater og -sprog og sikre, at platforme vil indføre mere konsekvent brug af faktatjek på deres tjenester.

Desuden skal der sikres rimelige økonomiske bidrag til faktatjekkeres arbejde og bedre adgang for faktatjekkere til information, der letter deres daglige arbejde.

Transparens-center og Task-force

Et såkaldt gennemsigtigheds-center, der er tilgængeligt for alle borgere, vil give et nemt overblik over implementeringen af reglerne.

Den permanente Task-force vil gennemgå og tilpasse forpligtelserne i lyset af den teknologiske, samfundsmæssige, markedsmæssige og lovgivningsmæssige udvikling.

Taskforcen er sammensat af repræsentanter for underskriverne og flere EU-institutioner og ledes af Kommissionen.

Styrket overvågningsramme

Reglerne har en stærk ramme for overvågning af implementeringen i hele EU og på medlemsstatsniveau.

I begyndelsen af ​​2023 vil underskriverne forelægge Kommissionen de første basisrapporter om deres implementering af reglerne.

Efterfølgende vil Very Large Online Platforms, som defineret i Digital Services Act (DSA), rapportere hvert halve år, mens andre underskrivere vil rapportere på årsbasis.

De nye regler indeholder også en klar forpligtelse til at arbejde hen imod etablering af strukturelle indikatorer, der gør det muligt at måle kodeksens overordnede indvirkning på disinformation.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

Kod smartere med GitHub Copilot

Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

Sikkerhed | København

Cyber Threats

Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

It-løsninger | København V

Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

Se alle vores events inden for it

IT-Universitetet i København

CIO

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Test Consultant

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S