Omfattende gratis tegneprogram

Inkscape er et frihåndstegneprogram i stil med Illustrator, men du behøver ikke finde tegnebogen frem, programmet er gratis og omfattende.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Lars Bennetzen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Hvis du hører til den kunstneriske type, og gerne vil udfolde dine tegnetalenter på skærmen, så skulle du måske overveje at give programmet Inkjet en prøvetur.

Programmet er et open source vektorbaseret grafisk tegneprogram, i stil med programmer som Illustrator, Freehand, CorelDraw eller Xara X. Det bruger filformatet SVG (Scalable Vector Graphics), og understøtter alle de funktioner som er i dette format, så som shapes, paths, tekst, markører, kloner, alpha blending, transformers, gradients og gruppering.

Samtidig understøtter Inkjet også Creative Commons meta-data, knudepunktsredigering, lag, bitmap tracing og tekst der følger en tegnet sti.

Du kan importere formater som jpeg, png, tiff og en del andre og du kan eksportere til png og mange flere formater.

Meget avanceret program

Undertegnede skal ikke give sig ud for at være tegner, mine egenskaber i den retning er ret begrænsede, og et program som Inkscape gør min ikke til en tegner.

Men programmet formåede alligevel at imponere mig. Programmet har masser af faste figurer, muligheder for tegne med kaligrafipen og naturligvis male og klippe dele af tegningen ud.

Inkscape indbyder til leg og udforskning, og der er masser af muligheder for at udforske dine måske slumrende tegnetalenter.

Du finder Inkscape her.

Annonceindlæg fra Barco

Er jeres mødelokaler sikre nok?

Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

Navnenyt fra it-Danmark

inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

Lasse Fletcher

inciro K/S

Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

Per Glentvor

Lector ApS

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job