Fastnet og mobil i samme telefon

Panasonic er klar med ny telefon, der både fungerer til fastnet- og mobiltelefoni og som har Android som styresystem.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Bruger du stadig fastnet i hjemmet, men ønsker mulighed for at tage telefonen med på farten og adgang til funktioner, som man kender fra smartphones, så er Panasonic klar med en parring af fast- og mobiltelefon.

KX-PRX150 har udseende, funktioner og styresystem som en smartphone, men er også udstyret med DECT-grænseflade til fastnettelefoni. Således kan mobilen bruges i hjemmet som almindelig DECT-fastnettelefon og uden for hjemmet som 3G/GSM-mobiltelefon.

Telefonerne indeholder en fælles adressebog for din fastnettelefoni og 3G/GSM-brug. Det betyder, at kontaktoplysningerne er synlige ved en indgående samtale både via mobilnettet samt fra fastnettelefonen.

KX-PRX150 er baseret på Android 4.0, og den har indbygget Wi-Fi samt adgang til Google Play-store, så du kan hente apps, bruge sociale netværk eller dele fotoalbum og billeder med familie og venner. Telefonerne kan også anvendes til videosamtaler takket være det indbyggede frontkamera, som muliggør brug af bl.a. Skype. På bagsiden er 2 MP kamera.

Der er også Bluetooth, så du kan tilslutte trådløse højttalere samt GPS, så du kan anvende navigations-apps. Skærmen er 480×320 pixels, batteriet 1450 mAh og der er indgang til microSD- og microSDHC-kort.

Panasonic KX-PRX150 er i butikkerne til december med en pris på 1.999 kroner. Telefonen ledsages af KX-PRX110 som også er en Android-telefon med mange af de samme funktioner, men udelukkende er beregnet til fastnet-telefoni. Den hedder KX-PRX110 og kan købes nu til 1.499 kroner.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Københavnsområdet

    IT-Forsyningen I/S

    It-specialist til serverteam

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Datacentertekniker hos PET

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

    Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

    Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job