Ny dansk app gør det nemmere at drive forretning

Shopbox forenkler og effektiviserer administrationen, så den daglige drift af virksomheden bliver nemmere og billigere.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Over de sidste tre år har virksomheden bag app’en idéudviklet, analyseret, kodet og testet. Alle døgnets timer er blevet investeret i at skabe den nyeste trend inden for mobilløsninger og en app, som udviklingerne håber kan løse en stor udfordring, mange erhvervsdrivende står overfor.

Ved at drive forretningen via Shopbox skal der samtidig være penge at spare. Faktisk helt hen imod en fjerdedel af, hvad virksomheder betaler for at kunne drive forretning i dag, mener folkene bag Shopbox at deres app kan letter virksomhedens udgifter med.

Det er den digitale iværksætter Christian Zigler, som er idémanden bag Shopbox. Udviklingen af appen har afsæt i Shopbox’ markedsundersøgelse af, hvad mindre virksomheder allerhelst så en app skulle kunne. Svaret, blandt de hundredvis af adspurgte, var entydigt: At lette, forenkle og effektivisere den daglige virksomhedsadministration.

Christian Zigler forklarer: ”Vores mission er at gøre mindre virksomheder større ved at give dem dette intuitive værktøj, som kan effektivisere, professionalisere og forenkle deres forretningsdrift”.

Integreret løsning

De fleste erhvervsdrivende er ikke særlig vilde med administration, men derimod vilde med at drive forretning og sælge deres produkter.

”I stedet for at investere i flere forskellige løsninger separat for at kunne drive forretning, får de erhvervsdrivende det hele i Shopbox-appen og betaler tilmed kun cirka en fjerdedel af, hvad de ellers skulle betale”, siger Christian Zigler.

Med Shopbox-appen får de virksomhedsdrivende mulighed for at downloade en app, hvor både de nye digitale betalingsmetoder som MobilePay og traditionelle betalinger med kreditkort er integreret.

At Shopbox-app’en er den første af sin art på verdensplan, har allerede inden launch fået attraktive investorer på banen. Ligeledes har det digitale eventyr tiltrukket den tidligere salgsdirektør i TDC, Anders Kjørup, som er tiltrådt som kommerciel direktør i Shopbox.

Hvad kan Shopbox?

Ved download af Shopbox-appen samles følgende på ét intuitivt display:

• Kasseapparatsystem
Økonomisystem
• Kundeklub
• Personalehåndtering

Hele forretningen kan dermed håndteres via iPhone, iPad eller Mac. Shopbox virker både online og offline. Shopbox-appen er på launchtidspunktet tilgængelig på iOS og Android følger snart efter.

Fordele ved Shopbox

Folkene bag Shopbox fremhæver selv disse fordele ved den nye app:

• Tidsbesparelse: Frigiver tid til at forretningsudvikle da al administration er samlet på ét display. Samtidig behøver den virksomhedsansvarlige ikke at være fysisk tilstede for at have overblikket.

• Bæredygtighed: Man undgår at ødsle med ressourcerne idet systemerne taler sammen og herved får virksomheden lettere ved at identificere misforhold mellem bestilte og solgte varer.

• Spar penge: Ved at samle alle systemer i én app sparer virksomheden penge.

• Økonomisk overblik: Appen interagerer med de to regnskabsprogrammer Billy’s Billing og E-conomicas og leverer daglige salgsrapporter, som kan videresendes direkte til virksomhedens revisor.

• Forbedret kundeservice: Ved at tilføje kunderne i Shopbox’ kundeklub funktion, gives indsigt i den enkelte kundes købshistorik og herved kan kundeservicen forbedres.

• Mersalg: Personalehåndteringsfunktionen giver gennemskuelighed og indsigt i medarbejdernes salgshistorik, hvilket kan forbedre den generelle supervisering og højne fremtidigt salg.

Hvordan konverterer virksomheden til Shopbox?

Opstart af Shopbox er let og det tager ikke mange timer, før virksomheden kan drives via Shopbox.

Kreditkortet er overflødigt, da appen er gratis at downloade. Derefter registrerer virksomhedsejeren sig med virksomhedens CVR.nr. og så er man i gang.

Principielt betaler brugeren kun for appen, når forretningen vokser, så hvis virksomheden ikke omsætter for mere end 35.000 kr. pr. måned er Shopbox gratis. Når omsætningen stiger, får man en automatisk reminder fra Shopbox om at det er tid til at opgradere til ShopboxLite, ShopboxPro eller ShopboxPremium.

Priser:

• Shopbox: (omsætning op til 35.000 kr./md): Helt gratis
• ShopboxLite (omsætning på max 75.000 kr./mdr.): 79 kr. pr.md.
• ShopboxPro (omsætning på max 500.000 kr./mdr.): 399 kr. pr.md.
• ShopboxPremium: (ubegrænset omsætning): 999 kr. pr.md.

Alle funktioner er tilgængelige i samtlige versioner, selv i den gratis version får brugeren en fuld Shopbox app.

For de som eksempelvis ikke har en iPad, tilbyder Shopbox et komplet system ”Shop-in-a-box”, hvor softwaren inkl. hardware (iPad, bonprinter, scanner og kasseskuffe) bliver leveret for under 5.000 kr.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Annonceindlæg fra Barco

    Er jeres mødelokaler sikre nok?

    Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect