Gamle routere skyld i stigende antal DDoS-angreb

På det seneste er der sket en stigning i DDoS-angreb med
RIPv1-protokollen, der findes i mange gamle routere og enheder verden
over.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

RIPv1 blev udviklet i 1988 og har ikke været brugt i DDoS-angreb i over et år. Det er også kun 1 pct. af protokollerne, der bliver benyttet, men de er til gengæld meget effektive til at øge angrebstrafikken. Blandt de lande med flest bekræftede enheder er Rusland (39 pct.) efterfulgt af Kina (19 pct.), Tyskland (15 pct.), Italien (15 pct.) og Spanien (12 pct.). Det viser en ny analyse fra Akamai.

Gamle Russiske routere bruges til DDoS-angreb. Ifølge nye tal fra Akamai er der sket en stigning i antallet af DDoS-angreb med den gamle teknologi RIPv1. Amerikanske Akamai har identificeret 53,693 mulige enheder med RIPv1, fordelt verden over, men det er kun godt 500, der er blevet brugt til angrebene. Årsagen til at kun et fåtal af de gamle enheder er blevet brugt er, at de udsender såkaldte packets på 504-byte størrelse, hvilket er tyve gange mere end normalt.

Allan Højby Major Account Executive fra Akamai Danmark udtaler: "De nye angreb har benyttet nogle bestemte slags RIPv1-protokoller, der er særligt gode til at forstærke DDoS-angreb. Mens de normale RIPv1-protokoller kun genererer 24 byte, så giver de her 504 byte. Det, vi råder virksomheder og forbrugere til at gøre, er at opgradere til den nye version RIPv2 eller at benytte en access control list (ACL), der kan begrænse UDP-protokollens source port 520s adgang til internettet."

Selvom langt størstedelen af enhederne er placeret i USA, er det overvejende i Europa og Asien, hvor angrebene stammer fra. Blandt de lande med flest bekræftede enheder benyttet til DDoS-angreb med RIPv1 er Rusland (39 pct.) efterfulgt af Kina (19 pct.), Tyskland (15 pct.), Italien (15 pct.) og Spanien (12 pct.).

Annonceindlæg fra Barco

Sådan er teknologi og design med til at skabe vellykkede hybridmøder

Måden vi mødes på har ændret sig. Så hvorfor ser vores mødelokaler stadig ens ud?

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S