Gamle routere skyld i stigende antal DDoS-angreb

På det seneste er der sket en stigning i DDoS-angreb med
RIPv1-protokollen, der findes i mange gamle routere og enheder verden
over.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

RIPv1 blev udviklet i 1988 og har ikke været brugt i DDoS-angreb i over et år. Det er også kun 1 pct. af protokollerne, der bliver benyttet, men de er til gengæld meget effektive til at øge angrebstrafikken. Blandt de lande med flest bekræftede enheder er Rusland (39 pct.) efterfulgt af Kina (19 pct.), Tyskland (15 pct.), Italien (15 pct.) og Spanien (12 pct.). Det viser en ny analyse fra Akamai.

Gamle Russiske routere bruges til DDoS-angreb. Ifølge nye tal fra Akamai er der sket en stigning i antallet af DDoS-angreb med den gamle teknologi RIPv1. Amerikanske Akamai har identificeret 53,693 mulige enheder med RIPv1, fordelt verden over, men det er kun godt 500, der er blevet brugt til angrebene. Årsagen til at kun et fåtal af de gamle enheder er blevet brugt er, at de udsender såkaldte packets på 504-byte størrelse, hvilket er tyve gange mere end normalt.

Allan Højby Major Account Executive fra Akamai Danmark udtaler: "De nye angreb har benyttet nogle bestemte slags RIPv1-protokoller, der er særligt gode til at forstærke DDoS-angreb. Mens de normale RIPv1-protokoller kun genererer 24 byte, så giver de her 504 byte. Det, vi råder virksomheder og forbrugere til at gøre, er at opgradere til den nye version RIPv2 eller at benytte en access control list (ACL), der kan begrænse UDP-protokollens source port 520s adgang til internettet."

Selvom langt størstedelen af enhederne er placeret i USA, er det overvejende i Europa og Asien, hvor angrebene stammer fra. Blandt de lande med flest bekræftede enheder benyttet til DDoS-angreb med RIPv1 er Rusland (39 pct.) efterfulgt af Kina (19 pct.), Tyskland (15 pct.), Italien (15 pct.) og Spanien (12 pct.).

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Teknologiens frontløbere i en forandringsfyldt verden

    CIO’erne spiller en centrale rolle i at drive moderne virksomheder fremad i en usikker tid.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

    Jimmi Overgaard

    Netip A/S

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

    Thea Scheuer Gregersen

    Norriq Danmark A/S