Gamle routere skyld i stigende antal DDoS-angreb

På det seneste er der sket en stigning i DDoS-angreb med
RIPv1-protokollen, der findes i mange gamle routere og enheder verden
over.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

RIPv1 blev udviklet i 1988 og har ikke været brugt i DDoS-angreb i over et år. Det er også kun 1 pct. af protokollerne, der bliver benyttet, men de er til gengæld meget effektive til at øge angrebstrafikken. Blandt de lande med flest bekræftede enheder er Rusland (39 pct.) efterfulgt af Kina (19 pct.), Tyskland (15 pct.), Italien (15 pct.) og Spanien (12 pct.). Det viser en ny analyse fra Akamai.

Gamle Russiske routere bruges til DDoS-angreb. Ifølge nye tal fra Akamai er der sket en stigning i antallet af DDoS-angreb med den gamle teknologi RIPv1. Amerikanske Akamai har identificeret 53,693 mulige enheder med RIPv1, fordelt verden over, men det er kun godt 500, der er blevet brugt til angrebene. Årsagen til at kun et fåtal af de gamle enheder er blevet brugt er, at de udsender såkaldte packets på 504-byte størrelse, hvilket er tyve gange mere end normalt.

Allan Højby Major Account Executive fra Akamai Danmark udtaler: "De nye angreb har benyttet nogle bestemte slags RIPv1-protokoller, der er særligt gode til at forstærke DDoS-angreb. Mens de normale RIPv1-protokoller kun genererer 24 byte, så giver de her 504 byte. Det, vi råder virksomheder og forbrugere til at gøre, er at opgradere til den nye version RIPv2 eller at benytte en access control list (ACL), der kan begrænse UDP-protokollens source port 520s adgang til internettet."

Selvom langt størstedelen af enhederne er placeret i USA, er det overvejende i Europa og Asien, hvor angrebene stammer fra. Blandt de lande med flest bekræftede enheder benyttet til DDoS-angreb med RIPv1 er Rusland (39 pct.) efterfulgt af Kina (19 pct.), Tyskland (15 pct.), Italien (15 pct.) og Spanien (12 pct.).

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Københavnsområdet

AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

Tech Lead til Datacenter Operations

Københavnsområdet

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS