Gamle routere skyld i stigende antal DDoS-angreb

På det seneste er der sket en stigning i DDoS-angreb med
RIPv1-protokollen, der findes i mange gamle routere og enheder verden
over.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

RIPv1 blev udviklet i 1988 og har ikke været brugt i DDoS-angreb i over et år. Det er også kun 1 pct. af protokollerne, der bliver benyttet, men de er til gengæld meget effektive til at øge angrebstrafikken. Blandt de lande med flest bekræftede enheder er Rusland (39 pct.) efterfulgt af Kina (19 pct.), Tyskland (15 pct.), Italien (15 pct.) og Spanien (12 pct.). Det viser en ny analyse fra Akamai.

Gamle Russiske routere bruges til DDoS-angreb. Ifølge nye tal fra Akamai er der sket en stigning i antallet af DDoS-angreb med den gamle teknologi RIPv1. Amerikanske Akamai har identificeret 53,693 mulige enheder med RIPv1, fordelt verden over, men det er kun godt 500, der er blevet brugt til angrebene. Årsagen til at kun et fåtal af de gamle enheder er blevet brugt er, at de udsender såkaldte packets på 504-byte størrelse, hvilket er tyve gange mere end normalt.

Allan Højby Major Account Executive fra Akamai Danmark udtaler: "De nye angreb har benyttet nogle bestemte slags RIPv1-protokoller, der er særligt gode til at forstærke DDoS-angreb. Mens de normale RIPv1-protokoller kun genererer 24 byte, så giver de her 504 byte. Det, vi råder virksomheder og forbrugere til at gøre, er at opgradere til den nye version RIPv2 eller at benytte en access control list (ACL), der kan begrænse UDP-protokollens source port 520s adgang til internettet."

Selvom langt størstedelen af enhederne er placeret i USA, er det overvejende i Europa og Asien, hvor angrebene stammer fra. Blandt de lande med flest bekræftede enheder benyttet til DDoS-angreb med RIPv1 er Rusland (39 pct.) efterfulgt af Kina (19 pct.), Tyskland (15 pct.), Italien (15 pct.) og Spanien (12 pct.).

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra IBM

    Digital suverænitet: De her spørgsmål skal du stille

    Sådan sikrer din virksomhed kontrollen over data, arkitektur, processer og AI i en stadig mere omskiftelig verden.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

    Per Glentvor

    Lector ApS

    Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

    Arjuna Enait

    Idura

    Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Niko Phonekeo som Digital Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med Primært NORRIQs marketing tech stack, digitale kampagneudvikling SEO og lead management. Han kommer fra en stilling som Nordic Marketing Director. Nyt job

    Niko Phonekeo

    Norriq Danmark A/S