Apple Pay kommer til Danmark i år

Tim Cook har officielt bekræftet, at Apples betalingstjeneste bliver lanceret på det danske marked i år, så vi kan foretage NFC-betalinger direkte fra iPhone.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Det er efterhånden flere år siden, at løsningen blev lanceret, men udbredelsen af Apple Pay er ikke gået voldsomt hurtigt. Indtil videre har vi ikke haft mulighed for at bruge den i Danmark. I løbet af året bliver det dog endelig muligt.

Det afslørede Apples CEO Tim Cook i går ved at pressemøde. Dog blot som en bisætning i forbindelse med fremlæggelsen af Apples regnskab.

Så præcis hvornår og hvordan det kommer til at ske, vides ikke, men den danske Apple-forhandler Humac melder sig i hvert fald klar til at modtage betalinger med Apple Pay. Og mon ikke også en del andre butikker springer på vognen, når vi kommer frem til lanceringen, ligesom det er tilfældet i de lande hvor Apple Pay allerede er tilgængelig.

Apple Pay bruger NFC-chippen i iPhone til kontaktløse mobilbetalinger. 

 

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Regnskabsstyrelse

    Datadesigner

    Nordjylland

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Pointsharp

    Undgå disse faldgruber, når du skifter fra manuel adgang til identitetsautomatisering

    Identitetsstyring håndteres i mange organisationer stadig som en kombination af ticketsystemer, e-mail-anmodninger, chatbeskeder og lignende kanaler.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Mark Michaelsen

    Aarhus Kommune

    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS