Apple Pay kommer til Danmark i år

Tim Cook har officielt bekræftet, at Apples betalingstjeneste bliver lanceret på det danske marked i år, så vi kan foretage NFC-betalinger direkte fra iPhone.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Det er efterhånden flere år siden, at løsningen blev lanceret, men udbredelsen af Apple Pay er ikke gået voldsomt hurtigt. Indtil videre har vi ikke haft mulighed for at bruge den i Danmark. I løbet af året bliver det dog endelig muligt.

Det afslørede Apples CEO Tim Cook i går ved at pressemøde. Dog blot som en bisætning i forbindelse med fremlæggelsen af Apples regnskab.

Så præcis hvornår og hvordan det kommer til at ske, vides ikke, men den danske Apple-forhandler Humac melder sig i hvert fald klar til at modtage betalinger med Apple Pay. Og mon ikke også en del andre butikker springer på vognen, når vi kommer frem til lanceringen, ligesom det er tilfældet i de lande hvor Apple Pay allerede er tilgængelig.

Apple Pay bruger NFC-chippen i iPhone til kontaktløse mobilbetalinger. 

 

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Arrow ECS

    Copilot: Din digitale assistent eller en sikkerhedstrussel?

    Stor bekymring hos IT og compliance – men Copilot er IKKE problemet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS