Apple Pay kommer til Danmark i år

Tim Cook har officielt bekræftet, at Apples betalingstjeneste bliver lanceret på det danske marked i år, så vi kan foretage NFC-betalinger direkte fra iPhone.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Det er efterhånden flere år siden, at løsningen blev lanceret, men udbredelsen af Apple Pay er ikke gået voldsomt hurtigt. Indtil videre har vi ikke haft mulighed for at bruge den i Danmark. I løbet af året bliver det dog endelig muligt.

Det afslørede Apples CEO Tim Cook i går ved at pressemøde. Dog blot som en bisætning i forbindelse med fremlæggelsen af Apples regnskab.

Så præcis hvornår og hvordan det kommer til at ske, vides ikke, men den danske Apple-forhandler Humac melder sig i hvert fald klar til at modtage betalinger med Apple Pay. Og mon ikke også en del andre butikker springer på vognen, når vi kommer frem til lanceringen, ligesom det er tilfældet i de lande hvor Apple Pay allerede er tilgængelig.

Apple Pay bruger NFC-chippen i iPhone til kontaktløse mobilbetalinger. 

 

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Hvorfor enkelhed er den stille drivkraft bag succes på hybride arbejdspladser

    Hvordan usynlig teknologi forvandler sikkert hybridarbejde til en daglig virkelighed

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos