Nu går hackerne efter dig personligt

Man skal i stigende grad kigge i egne rækker, og forholde sig til ens egen og kollegaernes adfærd, når årsagen til et databrud skal findes. Det viser nye tal fra Verizons rapport om databrud og deres årsager.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

 

Man skal i stigende grad kigge i egne rækker, og forholde sig til ens egen og kollegaernes adfærd, når årsagen til et databrud skal findes. Det viser nye tal fra Verizons rapport om databrud og deres årsager

2 ud af 3 gange hvor ondsindet software bliver installeret er det fordi, medarbejderne åbner inficerede e-mails, der umiddelbart stammer fra en troværdig afsender - de såkaldte phishing-mails.

"Phishing bliver i dag målrettet mod specifikke medarbejdere, og de it-kriminelle bruger gerne meget personlige oplysninger, som de finder via Facebook, Instagram og LinkedIn til at kunne gå efter helt bestemte personer i f.eks. økonomiafdelingen," siger Christian Wernberg-Tougaard, formand for it-sikkerhedsudvalget i IT-Branchen.

Taktikken ser ud til at virke, for folk falder stadigvæk i høj grad for phishing-metoder, selvom fænomenet efterhånden er alment kendt. Faktisk er social hacking ifølge Verizon det, der har størst global vækst lige nu.

Sådan undgår du at blive fisket op af en hacker

Mange angreb går direkte efter personer i økonomiafdelingen, hvor de it-kriminelle forsøger at lokke dem til at overfør større summer penge ved f.eks. af udgive sig for at være direktør i selskabet.

"Økonomiske beslutninger må aldrig udelukkende bliver taget på baggrund af kommunikation via e-mail. Man skal i stedet have en procedure klar, hvor man f.eks. lige ringer og sikrer sig, at direktøren nu også har sendt den pågældende mail," udtaler Christian Wernberg-Tougaard.

Vil du undgå hacking, er det ikke nok at have installeret firewalls og sikkerhedssoftware, hvis du ikke samtidig sørger for at øge sikkerheden på alle andre områder. For de it-kriminelle søger altid efter det svageste led, og det er i stigende grad medarbejderne, der udgør den største risiko.

"En god lås på din dør er ligegyldig, hvis du fortæller alle, hvor nøglen er. Sådan er det også i den digitale verden. It-sikkerhed skal styrkes hele vejen rundt i din organisation - også blandt medarbejderne - hvis du skal holde hackerne ude," siger Christian Wernberg-Tougaard.

Ifølge ham handler det i høj grad om at både virksomheden og medarbejderne har en god it-hygiejne, hvor man bl.a. daglig orienterer sig om trusselsbilledet, opdaterer sine programmer, foretager hyppige backups og løbende skifter passwords.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: Fra identity-angreb til sikker genopretning

Identity-angreb rammer virksomhedens kontrolplan først. Få konkrete råd til at beskytte og gendanne AD og Entra ID, validere recovery og styrke cyberresiliensen. Deltag og lær hvordan du kan sikre hurtigere vej tilbage efter et angreb.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect